MSI
MSI MPG Trident 3 13th MPG Trident 3 13TC-076US Gaming Desktop Computer - Intel Core i7 13th Gen i7-13700F - 16 GB RAM DDR4 SDRAM (tr313tc076)
- SKU:
- 20422474
- MPN:
- tr313tc076
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MPG Trident 3 13thWindows 11 Home/Windows 11 Pro
Up to 13th Gen Intel Core i7 processor.
Up to MSI GeForce RTX 3060 AERO ITX GDDR6 - Get next-level AI performance on GeForce RTX
4.72 liters in size- The world's smallest gaming PC
Silent Storm Cooling 2- Optimizes airflow by separating chamber of CPU and VGA
Game Stadium APP Enjoy everything through one gaming controller.
USB 3.2 Type C with reversible design
Latest Wi-Fi 6E(802.11ax) for redefined wireless gaming experience.
Nahimic 3 Audio Enhancer
Mystic Light LED design - Fantastic light effect with 16.8 millions color
Super Charger: super power delivery, quickly charge your mobile device.
NVIDIA Studio-validated for creators; preinstalled with Studio Drivers and exclusive tools OS
Windows 11 Home
(MSI recommends Windows 11 Pro for business) CPU
Intel Core i7-13700F Chipset
Intel H610 Motherboard
Proprietary (T3-12) CPU Cooler
Air Cooler VGA
NVIDIA GeForce RTXTM 3060 (ITX) Memory (GB)
16GB DDR4 (2 x 8GB) 3200 MHz LAN
1 x RJ45 (2.5GbE)
Intel I225-V Wireless Communication
WiFi 6E (802.11ax) 2.4Gbps
Tri Band 2.4GHz, 5GHz, 6GHz Audio
1x Mic-in
1x Headphone-out
7.1 HD Audio
(Realtek ALC897) Video Port
1xHDMI-out(2.1)
3xDP-out(1.4a) Expansion Slots
1 x M.2 2280 (PCIe)
1 x TPM connector (fTPM 2.0)
1 x 2.5" USB
Front:
1 x USB 3.2 Gen1 Type-C
2 x USB 3.2 Gen1 Type-A
Rear:
1 x USB 3.2 Gen1 Type-A
2 x USB 2.0 HDD/SSD
1TB Peripherals
MSI Gaming Keyboard and Mouse Power Supply
330W Power Efficiency Level
AC Adapter Color
BlackItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
23 x 10 x 14
Weight
24.00 lb
Warranty Information
1 Year
Features
Package Contents:
No
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
No
China
- MPG Trident 3 13TC-076US Gaming Desktop Computer
- MSI Gaming Mouse
- MSI Gaming Keyboard
- AC Adapter
TAA Compliant:
No
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Energy Star:
No
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 330 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-13700F |
| Maximum Turbo Speed | 5.20 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | H610 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 7.72 lb |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Height | 4.3" |
| Width | 9.9" |
| Depth | 13.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | Up to 8 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3060 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Shattering traditional design and norms, the MPG Trident 3 series is the most powerful mini gaming desktop with the latest 13th Gen Intel® Core™ processor. Tailored to your gaming setup, the MPG Trident 3 can be placed vertically or horizontally with the included stand. Thanks to its agile design accompanied by the bevel cut exterior, the MPG Trident 3 is both a gaming machine and a centerpiece to your home. More from the Manufacturer |
| Product Type | Gaming Desktop Computer |
| Product Name | MPG Trident 3 13TC-076US Gaming Desktop Computer |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | Tr313TC076 |
| Product Model | MPG Trident 3 13TC-076US |
| Product Line | MPG Trident 3 13th |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 3.0 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | Front - 1x USB 3.2 Gen2 Type-C |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| USB Type-C (Rear) | No |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | I225-V |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI MPG Trident 3 13th MPG Trident 3 13TC-076US Gaming Desktop Computer - Intel Core i7 13th Gen i7-13700F - 16 GB RAM DDR4 SDRAM (tr313tc076)