MSI
MSI MPG Z390 GAMING PLUS Desktop Motherboard - Intel Chipset - Socket H4 LGA-1151 (z390gamingp)
- SKU:
- 18047390
- MPN:
- z390gamingp
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
?Supports 9th / 8th Gen Intel Core / Pentium Gold / Celeron processors for LGA 1151 socket?Supports DDR4 Memory, up to 4400(OC) MHz
?Lightning Fast Game experience: 2x TURBO M.2, Intel Optane Memory Ready. Turbo USB 3.1 GEN2
?Set Core Power Free: Extended Heatsink Design, Core Boost, Game Boost, DDR4 Boost
?Intel CNVi Ready: Supports Intel CNVi Wi-Fi module, IEEE802.11 AC wave2, providing a high speed wireless network connection
?Audio Boost: Reward your ears with studio grade sound quality for the most immersive gaming experience
?Dragon Center: A brand new software which integrates all MSI tools like GAME MODE, VOICE BOOST, LIVE UPDATE with user friendly user interface.
DIY FRIENDLY
MSI motherboards feature tons of convenient and smart design, such as convenient pin-header keep out zone, friendly SATA & USB location and so on, so DIY users can pick and choose any gaming rig they want.
Cooling
Cooling your PC is essential for reliable performance. MSI motherboards feature excellent power design with solid and heavy heatsink. We've made sure to include enough fan headers with full control to allow you to cool your system any way you want.
HW
MSI motherboards feature tons of convenient and smart design for DIY users, countless system tuning and troubleshooting tools are at your disposal to push your system to new heights and satisfy even the most demanding tweaker. Makes it so easy to install your own motherboard and gaming rig without any issue.
Compatibility
Every MSI motherboards are certified by strict mechanic that feature convenient pin-header keep out zone, friendly SATA & USB location for compatibility with the widest range of components and devices, so DIY user can pick and choose the components they want. More than that, we offer a dedicated Qualified Vendor List (QVL) for the most critical part - memory.
BIOS and Software SOCKET
1151
CPU (MAX SUPPORT)
i9
CHIPSET
Intel Z390 Chipset
DDR4 MEMORY
4400(OC)/ 4300(OC)/ 4266(OC)/ 4200(OC)/ 4133(OC)/ 4000(OC)/ 3866(OC)/ 3733(OC)/ 3600(OC)/ 3466(OC)/ 3400(OC)/ 3333(OC)/ 3300(OC)/ 3200(OC)/ 3000(OC) / 2800(OC)/ 2666/ 2400/ 2133 MHz
MEMORY CHANNEL
Dual
DIMM SLOTS
4
MAX MEMORY (GB)
64
PCI-E X16
2
PCI-E GEN
Gen3
PCI-E X1
4
SATAIII
6
M.2 SLOT
2
RAID
0/1/5/10
TPM (HEADER)
1
LAN
1x Intel I219-V
USB 3.1 PORTS (FRONT)
4(Gen1, Type A)
USB 3.1 PORTS (REAR)
1(Gen2, Type C), 1(Gen2, Type A), 2(Gen1, Type A)
USB 2.0 PORTS (FRONT)
4
USB 2.0 PORTS (REAR)
2
SERIAL PORTS(FRONT)
1
AUDIO PORTS (REAR)
Realtek ALC892 Codec
DVI-D
Y
HDMI
Y
DIRECTX
12
FORM FACTOR
ATX
CROSSFIRE
Y
Item Dimension(L inchxW inchxH inch)
14 x 11 x 4
Weight
5.00lb
Warranty Information
3 years
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x1 Slots | 4 |
| Total Number of Expansion Slots | 6 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 2 |
| Total Number of PCI Express Slots | 6 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Satisfying gamers with what they really need, MPG GAMING PLUS is equipped with Extended Heatsink Design, Core boost, Twin Turbo M.2, Game Boost, Turbo USB and Intel CNVi connector and MSI latest Dragon Center APP |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Product Name | MPG Z390 GAMING PLUS Desktop Motherboard |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | Z390GAMINGP |
| Product Model | MPG Z390 GAMING PLUS |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Multi GPU Supported | CrossFire |
| Processor Supported |
|
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Chipset Model | Z390 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 6 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 8 |
| Number of M.2 Interfaces | 3 |
| Number of Onboard USB 3.1 Ports | 4 |
| Interfaces/Ports | |
| DVI | Yes |
| Number of USB 3.1 Ports | 4 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI MPG Z390 GAMING PLUS Desktop Motherboard - Intel Chipset - Socket H4 LGA-1151 (z390gamingp)