MSI
MSI MPG MPG B760M EDGE TI WIFI Gaming Desktop Motherboard - Intel B760 Chipset - Socket LGA-1700 - Micro ATX (mpgb760medgetiwifi)
- SKU:
- 20603607
- MPN:
- mpgb760medgetiwifi
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/14/2025 11:03:36 AM PST
- Stock Update:
- 07/14/2025 11:03:36 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MPG B760M EDGE TI WIFISupport Intel Core 14th/ 13th/ 12th Gen Processors, Intel Pentium Gold and Celeron Processors for LGA 1700 socket
Supports DDR5 Memory, up to 7800+(OC) MHz
Enhanced Power Design: 12+1+1 Duet Rail Power System, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost
Fast Game experience: PCIe 5.0 slot, Gen 4 x4 M.2, USB 3.2 Gen 2x2
Premium Thermal Solution: Extended Heatsink Design and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works
Audio Boost: Reward your ears with studio grade sound
High Quality PCB: 6-layer PCB made by 2oz thickened copper and server grade level materialCHIPSET
INTEL B760
CPU
Support Intel CoreTM 14th/ 13th/ 12th Gen Processors, Intel Pentium Gold and Celeron Processors
LGA1700
MEMORY
4x DDR5 UDIMM, Maximum Memory Capacity 256GB
Memory Support 7800+(OC)/ 7600(OC)/ 7400(OC)/ 7200(OC)/ 7000(OC)/ 6800(OC)/ 6600(OC)/ 6400(OC)/ 6200(OC)/ 6000(OC)/ 5800(OC)/ 5600(JEDEC)/ 5400(JEDEC)/ 5200(JEDEC)/ 5000(JEDEC)/ 4800(JEDEC) MHz
Max. overclocking frequency:
1DPC 1R Max speed up to 7800+ MHz
1DPC 2R Max speed up to 6600+ MHz
2DPC 1R Max speed up to 6400+ MHz
2DPC 2R Max speed up to 5600+ MHz
Supports Dual-Channel mode
Supports non-ECC, un-buffered memory
Supports Intel Extreme Memory ProfileAUDIO
Realtek ALC897 Codec
7.1-Channel High Performance Audio
Supports S/PDIF output
STORAGE
3x M.2
M.2_1 Source (From CPU) supports up to PCIe 4.0 x4 , supports 2280/2260/2242 devices
M.2_2 Source (From Chipset) supports up to PCIe 4.0 x4 , supports 2280/2260 devices
M.2_3 Source (From Chipset) supports up to PCIe 4.0 x4 / SATA mode, supports 2280 devices
6x SATA 6G
LAN
Realtek 2.5Gbps LAN
ONBOARD GRAPHICS
1x HDMITM
Support HDMITM 2.1 with HDR, maximum resolution of 4K 60Hz1
1x DisplayPort
Support DP 1.4, maximum resolution of 8K 60Hz1
1Available only on processors featuring integrated graphics. Graphics specifications may vary depending on the CPU installed.SLOT
1x PCI-E x16 slot
Supports x16/x4
1x PCI-E x4 slot
PCI_E1 Gen PCIe 5.0 supports up to x16 (From CPU)
PCI_E2 Gen PCIe 3.0 supports up to x4 (From Chipset)
RAID
Supports RAID 0, RAID 1, RAID 5 and RAID 10 for SATA storage devices
USB
4x USB 2.0 (Rear)
4x USB 2.0 (Front)
2x USB 5Gbps Type A (Front)
3x USB 10Gbps Type A (Rear)
1x USB 10Gbps Type C (Front)
1x USB 20Gbps Type C (Rear)
WIRELESS LAN and BLUETOOTH
Intel Wi-Fi 6E
The Wireless module is pre-installed in the M.2 (Key-E) slot
Supports MU-MIMO TX/RX, 2.4GHz / 5GHz / 6GHz1 (160MHz) up to 2.4Gbps
Supports 802.11 a/ b/ g/ n/ ac/ ax
Supports Bluetooth 5.3, FIPS, FISMA
1 Wi-Fi 6E 6GHz may depend on every countrys regulations and will be ready in Windows 11.
2 Bluetooth 5.3 will be ready in Windows 10 build 21H1 and Windows 11.INTERNAL IO
1x Power Connector(ATX_PWR)
2x Power Connector(CPU_PWR)
1x CPU Fan
1x Pump Fan
4x System Fan
2x Front Panel (JFP)
1x Chassis Intrusion (JCI)
1x Front Audio (JAUD)
1x TBT connector (JTBT, supports RTD3)
1x Tuning Controller connector(JDASH)
2x Addressable V2 RGB LED connector (JARGB_V2)
1x RGB LED connector(JRGB)
1x TPM pin header(Support TPM 2.0)
1x USB4 card connector (JTBT_U4_1, supports RTD3)
4x USB 2.0 ports
2x USB 5Gbps Type A ports
1x USB 10Gbps Type C portsLED FEATURE
4x EZ Debug LED
BACK PANEL PORTS
USB 2.0
DisplayPort 1.4
USB 10Gbps Type-A
2.5G LAN Port
Wi-Fi / Bluetooth Antenna
HD Audio Connectors
HDMITM 2.1 Port
Clear CMOS Button
USB 20Gbps Type-C
Optical S/PDIF OUTOPERATING SYSTEM
Support for Windows 11 64-bit, Windows 10 64-bit
PCB INFO
mATX
243.84mm x 243.84mmItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
12 x 12 x 4
Weight
5 lbs
Warranty Information
3 Years
Features
Package Contents:
- MPG B760M EDGE TI WIFI Gaming Desktop Motherboard
- Quick Installation Guide
- Shout out Flyer
- Sata Cable
- 2 x E.z M.2 Clip Packages
- Front Panel Cable
- Cable Sticker
- Wi-fi Antenna
- European Union Regulatory Notice
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Micro ATX |
| Width | 9.6" |
| Depth | 9.6" |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| PCI Express Standard |
|
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| Total Number of PCI Express Slots | 1 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | MPG B760M EDGE TI WIFI is covered with a silver-white color scheme for compact white PC build lovers to show off different personalities. It is also powerful because it features Wi-Fi 6E solution, optimized DDR5 circuit, PCIe 5.0 solution, and exclusive Screwless M.2 Shield Frozr, and this is the best white B760 mATX motherboard for Intel® Core 14th Gen and 13th Gen processors. The MPG series brings out fashionable products by showing extremely unique styles and expressing a conceited attitude towards the challenge of the gaming world. With extraordinary performance and style, the MPG series defines the future of gaming fashion. TOOL-FREE M.2 INSTALLATION Industrial first Magnetic with patented Screwless M.2 Shield Frozr & EZ M.2 Clip provide the easiest way for M.2 Installation. Extended Heatsink Extended Heatsink enlarges the surface of heat dissipation, ensuring even high-end processors to run in full speed. M.2 Shield Frozr Keeps M.2 SSDs safe while preventing throttling, making them run faster. Heavy Plated VRM Heatsink The VRM heatsink covers the upperMOS and helps dissipate the heat. 7W/mK Thermal Pad & Additional Choke Pad High quality 7W/mK MOSFET thermal pads and extra choke thermal pads ensure all cores running in high performcance. |
| Product Type | Gaming Desktop Motherboard |
| Product Name | MPG B760M EDGE TI WIFI Gaming Desktop Motherboard |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | B760MEDGETIWIFI |
| Product Model | MPG B760M EDGE TI WIFI |
| Product Line | MPG |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation Supported |
|
| Processor Supported |
|
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Chipset Model | B760 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 6 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 7 |
| Number of M.2 Interfaces | 3 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 3 |
| S/PDIF | Yes |
| HDMI Version | <li>2.1</li> |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI MPG MPG B760M EDGE TI WIFI Gaming Desktop Motherboard - Intel B760 Chipset - Socket LGA-1700 - Micro ATX (mpgb760medgetiwifi)