MSI
MSI Optix G27C4 E2 27" Full HD Curved Screen Gaming LCD Monitor - 16:9 (optixg27c4e2)
- SKU:
- 19251231
- MPN:
- optixg27c4e2
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Curved Gaming display (1500R) The best gameplay immersion.165Hz Refresh Rate Even smoother gaming experience than other gaming monitors in the industry.
1ms Fast Response Time Eliminate screen tearing and choppy frame rates with 1ms response time.
Wide Color Gamut Game colors and details will look more realistic and refined, to push game immersion to its limits.
AMD FreeSync Premium Technology - Tear free, stutter free, fluid gaming.
Anti-Flicker and Less Blue Light Game even longer and prevent eye strain and fatigue.
Frameless design Ultimate gameplay experience.
178 wide view angle Share your gaming journey with close ones around you.
170HZ REFRESH RATE + 1MS RESPONSE TIME
MSI monitors are equipped with a 170hz refresh rate + 1ms response time VA LED panel which has the most benefit in fast moving game genres such as first person shooters, fighters, racing sims, real-time strategy, and sports. These type of games require very fast and precise movements, which an ultra-high refresh rate and fast response time monitor will put you ahead of your competition.
178 DEGREES OF WIDE VIEWING ANGLE
By having a large viewing angle, MSI gaming monitors has more leeway for placing your monitor in your setup without giving up the optimal viewing experience. Colors and details will stay sharp at more angles compared to other monitors with less viewing angles. PANEL SIZE
27" (69cm) ACTIVE DISPLAY AREA (MM)
596.736(H) x 335.664(V) CURVATURE
1500R PANEL TYPE
VA PANEL RESOLUTION
1920 x 1080 (FHD) PIXEL PITCH (H X V)
0.3108(H)x0.3108(V) ASPECT RATIO
16:09 BRIGHTNESS (NITS)
250 CONTRAST RATIO
3000:1 DCR
100000000:1 SIGNAL FREQUENCY
53 to 183 KHz(H)
48 to 170Hz(V) REFRESH RATE
170Hz RESPONSE TIME
1ms (MPRT) DYNAMIC REFRESH RATE TECHNOLOGY
FreeSync Premium VIDEO PORTS
1x DP(1.2a)
2x HDMITM (1.4b) AUDIO PORTS
1x Earphone out VIEWING ANGLE
178o (H) / 178o (V) SURFACE TREATMENT
Anti-glare DISPLAY COLORS
16.7M POWER TYPE
External Adaptor 20V 2.25A
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 9.92 lb |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 18" |
| Color Family | Black |
| Width | 24.1" |
| Depth | 8.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 170 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | MSI monitors are equipped with a 170hz refresh rate + 1ms response time VA LED panel which has the most benefit in fast moving game genres such as first person shooters, fighters, racing sims, real-time strategy, and sports. |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | Optix G27C4 E2 27" Curved Gaming Monitor, 170Hz, 1ms MPRT, FHD |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | G27C4 E2 |
| Product Model | G27C4 E2 |
| Product Line | Optix |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Pixel Pitch | 0.31080 mm x 0.31080 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Horizontal Frequency | 53 kHz to 183 kHz |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 48 Hz to 170 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Screen Size Class | 27" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Optix G27C4 E2 27" Full HD Curved Screen Gaming LCD Monitor - 16:9 (optixg27c4e2)