MSI
MSI Optix G321CUV 31.5" 4K UHD Curved Screen LED Gaming LCD Monitor - 16:9 - Metallic Black (optixg321cuv)
- SKU:
- 19256622
- MPN:
- optixg321cuv
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MSI 32" UWQHD 1500R Curvature Non-Glare Super Narrow Bezel 3440 x 1440 1ms 60Hz Refresh Rate Tilt Adjustment FreeSync HDR Ready Curved Gaming Monitor (Optix G321CUV)- 1ms response time - Eliminate screen tearing and choppy frame rates
- AMD FreeSync prevent screen tearing
- 178 wide view angle
- Gaming OSD App - Create the ultimate viewing settings for your game
- Standing screen display size: ?32
- Max Screen Resolution: ?3440 x 1440
- Brand: ?MSI
- Item model number: ?Optix G321CUV
- Item Weight: ?19.16 pounds
- Package Dimensions: ?37.5 x 20.5 x 7 inches
- Color: ?Black
- Manufacturer: ?MSI COMPUTER
MSI 32" UHD 4K 1500R Curvature Non-Glare Super Narrow Bezel 3440 x 1440 1ms 60Hz Refresh Rate Tilt Adjustment FreeSync HDR ready Curved Gaming Monitor (Optix G321CUV)
Specs
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 13.01 lb |
| Product Color | Metallic Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 20.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 28" |
| Depth | 9.8" |
| Interfaces/Ports | |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Visualize your victory with MSI G321CUV Curved Gaming™ monitor. Equipped with a 3840 x 2160, 60hz Refresh rate, G321CUV will give you the competitive edge you need to take down your opponents. Built with Adaptive-Sync, G321CUV can match the display's refresh rate with your GPU for ultra-smooth gameplay. Make sure you can hit your mark with all the latest technologies built-in the MSI Curved Gaming™ monitor for competitive play. |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | Optix G321CUV 32" 4K LED Curved Gaming Display Monitor |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | OPTIXG321CUV |
| Product Model | G321CUV |
| Product Line | Optix |
| Technical Information | |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Pixel Pitch | 0.18159 mm x 0.18159 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 47 Hz to 60 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Size Class | 32" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Optix G321CUV 31.5" 4K UHD Curved Screen LED Gaming LCD Monitor - 16:9 - Metallic Black (optixg321cuv)