MSI
MSI Optix G241V E2 23.8" Full HD LED Gaming LCD Monitor - 16:9 (optixg241ve2)
- SKU:
- 18215583
- MPN:
- optixg241ve2
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specifications
- Mfr Part Number: OPTIXG241VE2 (Optix G241V E2)
- Panel Size: 23.8" (60cm)
- Panel Resolution: 1920 x 1080 (FHD)
- Refresh Rate: 75Hz
- Response time: 1ms
- Dynamic Refresh Rate Technology: FreeSync
- Activated Range: 48 to 75Hz
- Panel Type: IPS
- Brightness (nits): 250 nits
- Viewing Angle: 178 (H) / 178 (V)
- Aspect Ratio: 16:9
- Contrast Ratio: 1000:1
- DCR: 100000000:1
- Active Display Area(mm): 527.04(H) x 296.46(V)
- Pixel Pitch (H x V): 0.2745(H) x 0.2745(V)
- Surface Treatment: Anti-glare
- Display Colors: 16.7M
- Adobe RGB / DCI-P3 / sRGB: 81.2% / 102.4%
- Video ports: 1x Display Port (1.2a); 1x HDMI (1.4)
- Audio ports: 1x Earphone out
- Kensington Lock: Yes
- VESA Mounting: 100 x 100 mm
- Control: 5-way OSD navigation joystick
- Power Type: External Adaptor 20V 2.25A
- Power Input: 100~240V, 50~60Hz
- Power consumption: 25W
- Signal Frequency: 30 to 100KHz (H); 47 to 77Hz (V)
- Adjustment (Tilt): -5 ~ 20
- Dimension (WxHxD): 540.3 x 422.6 x 219.6 mm / 21.27 x 16.64 x 8.65 inch
- Carton Dimension (WxHxD): 606 x 409 x 172 mm / 23.86 x 16.10 x 6.77 inch
- Weight (NW / GW): 3.3kg / 5.0kg; 7.28lbs / 11.02lbs
- Frameless Design: Yes
- Compatibility: PC, Mac, PS5, PS4, Xbox, Mobile, Notebook
- Note:
- ?Display Port: 1920 x 1080 (Up to 75Hz)
- HDMI: 1920 x 1080 (Up to 75Hz)
- The color gamut follows the CIE 1976 testing standard
Features
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 25 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 7.28 lb |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 16.6" |
| Color Family | Black |
| Width | 21.3" |
| Depth | 8.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | MSI Optix G24 gaming monitors offers several modes to choose from. Gamers can choose the mode based on the type of game played to experience the best visual effects. |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | Optix G241V E2 Gaming Monitor 24 Inch IPS 75Hz |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | OPTIXG241V E2 |
| Product Model | G241V E2 |
| Product Line | Optix |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 24" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 100 kHz |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 47 Hz to 77 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Size Class | 24" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Optix G241V E2 23.8" Full HD LED Gaming LCD Monitor - 16:9 (optixg241ve2)