MSI
MSI Optix G271C 27" Full HD Curved Screen WLED Gaming LCD Monitor - 16:9 - Black (OPTIXG271C)
- SKU:
- 18976261
- MPN:
- optixg271c
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/11/2023 03:48:09 AM PST
- Stock Update:
- 04/11/2023 03:48:09 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MSI Full HD Non-Glare 1ms 1920 x 1080 165Hz Refresh Rate Resolution Free Syn Premium HDR Ready 1000R 27" Curved Gaming Monitor (Optix G271C)- 27" LCD panel LED backlight FHD
- 1ms Response Time Eliminate screen tearing and choppy frame rates.
- Wide Color Gamut Game colors and details will look more realistic and refined.
- Adaptive Sync Technology
- Frameless Design Enjoy the ultimate gaming experience with super narrow bezels.
- Standing screen display size: ?27 Inches
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Brand: ?MSI
- Item model number: ?Optix G271C
- Item Weight: ?17.2 pounds
- Package Dimensions: ?30.71 x 17.64 x 7.4 inches
- Color: ?Black
- Manufacturer: ?MSI COMPUTER
MSI Full HD Non-Glare 1ms 1920 x 1080 165Hz Refresh Rate Resolution Free Syn premium HDR ready 1000R 27" Curved Gaming Monitor (Optix G271C)
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | No |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Height with Stand | 18.98" |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Depth with Stand | 9.67" |
| Height | 13.2" |
| Width with Stand | 23.88" |
| Color Family | Black |
| Width | 23.9" |
| Weight with Stand (Approximate) | 12.35 lb |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Visualize your victory with MSI Optix G271CQP Curved Gaming monitor. Equipped with a 2560 x1440, 165hz Refresh rate, 1ms response time panel, Optix G271CQP will give you the competitive edge you need to take down your opponents. Built with AMD FreeSync Premium , Optix G271CQP can match the display's refresh rate with your GPU for ultra-smooth gameplay |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | Monitor Optix G271C |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | OPTIXG271C |
| Product Model | G271C |
| Product Series | G |
| Product Line | Optix |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Pixel Pitch | 0.31080 mm x 0.31080 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Horizontal Frequency | 104 kHz to 186.80 kHz |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 48 Hz to 165 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 27" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Optix G271C 27" Full HD Curved Screen WLED Gaming LCD Monitor - 16:9 - Black (OPTIXG271C)