MSI
MSI Optix G27C5 27" Full HD Curved Screen LED Gaming LCD Monitor - 16:9 - Black (optixg27c5)
- SKU:
- 18889998
- MPN:
- optixg27c5
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
CURVED FOR YOUR VIEWING PLEASURE
Optix monitors use a curved display panel that has a curvature rate of 1500R, which is the most comfortable and suitable for a wide range of applications from general computing to gaming. Curved panels also help with gameplay immersion, making you feel more connected to the entire experience.
165HZ REFRESH RATE + 1MS RESPONSE TIME
Optix monitors are equipped with a 165Hz refresh rate + 1ms response time VA LED panel which has the most benefit in fast moving game genres such as first person shooters, fighters, racing sims, real-time strategy, and sports. These type of games require very fast and precise movements, which an ultra-high refresh rate and fast response time monitor will put you ahead of your competition.
TEAR FREE
Gaming shouldn't be a choice between choppy gameplay or broken frames. With MSI Optix series gaming monitors, it doesn't have to be. Get fluid, artifact-free performance at virtually any framerate with AMD FreeSync™ technology.
ANTI-FLICKER TECHNOLOGY
Generic monitor displays normally have a flicker-rate of about 200-times per second, which is unnoticeable to the naked eye, but can cause fatigue over time. MSI Anti-Flicker technology provides a very comfortable viewing experience by reducing the amount of flicker.
BLUE LIGHT REDUCTION
Optix monitors are optimized to produce less amount of blue light displayed by the monitor, so that you can game for longer periods of time without eye-fatigue.
GENERAL LCD
OPTIX MONITORS LESS BLUE LIGHT
178 DEGREES OF WIDE VIEWING ANGLE
By having a large viewing angle, MSI gaming monitors has more leeway for placing your monitor in your setup without giving up the optimal viewing experience. Colors and details will stay sharp at more angles compared to other monitors with less viewing angles.
Features
No
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 45 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 10.12 lb |
| Height with Stand | 18.50" |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 8.50" |
| Height | 14.7" |
| Width with Stand | 24.10" |
| Color Family | Black |
| Width | 24.1" |
| Weight with Stand (Approximate) | 11.90 lb |
| Depth | 2.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | CURVED FOR YOUR VIEWING PLEASURE Optix monitors use a curved display panel that has a curvature rate of 1500R, which is the most comfortable and suitable for a wide range of applications from general computing to gaming. Curved panels also help with gameplay immersion, making you feel more connected to the entire experience. 165HZ REFRESH RATE + 1MS RESPONSE TIME Optix monitors are equipped with a 165Hz refresh rate + 1ms response time VA LED panel which has the most benefit in fast moving game genres such as first person shooters, fighters, racing sims, real-time strategy, and sports. These type of games require very fast and precise movements, which an ultra-high refresh rate and fast response time monitor will put you ahead of your competition. TEAR FREE Gaming shouldn't be a choice between choppy gameplay or broken frames. With MSI Optix series gaming monitors, it doesn't have to be. Get fluid, artifact-free performance at virtually any framerate with AMD FreeSync™ technology. ANTI-FLICKER TECHNOLOGY Generic monitor displays normally have a flicker-rate of about 200-times per second, which is unnoticeable to the naked eye, but can cause fatigue over time. MSI Anti-Flicker technology provides a very comfortable viewing experience by reducing the amount of flicker. BLUE LIGHT REDUCTION Optix monitors are optimized to produce less amount of blue light displayed by the monitor, so that you can game for longer periods of time without eye-fatigue. GENERAL LCD OPTIX MONITORS LESS BLUE LIGHT 178 DEGREES OF WIDE VIEWING ANGLE By having a large viewing angle, MSI gaming monitors has more leeway for placing your monitor in your setup without giving up the optimal viewing experience. Colors and details will stay sharp at more angles compared to other monitors with less viewing angles. |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | G Series Monitor Optix G27C5 |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | OPTIXG27C5 |
| Product Model | G27C5 |
| Product Series | G |
| Product Line | Optix |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Pixel Pitch | 0.31140 mm x 0.31140 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Horizontal Frequency | 53.20 kHz to 183.10 kHz |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 48 Hz to 165 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Size Class | 27" |
Warranty Information