MSI
MSI Optix G27C6 27" Full HD Curved Screen Gaming LCD Monitor - 16:9 (optixg27c6)
- SKU:
- 18214495
- MPN:
- optixg27c6
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specifications
- Mfr Part Number: OPTIXG27C6
- Model Name: Optix G27C6
- Panel Size: 27"(69cm)
- Panel Resolution: 1920 x 1080 (FHD)
- Refresh Rate: 165HZ
- Response time: 1ms(MPRT)
- Panel Type: VA
- Brightness (nits): 250 nits
- Viewing Angle: 178 (H) / 178 (V)
- Aspect Ratio: 16:9
- Curvature: 1500R
- Contrast Ratio: 3000:1
- Active Display Area(mm): 597.888(H) X 336.312(Y)
- Pixel Pitch (H x V): 0.3114(H)X0.3114(V)
- Surface Treatment: Anti-glare
- Display Colors: 16.7M
- DCI-P3 / sRGB: 90% / 113%
- Video ports: 1x Display Port (1.2); 2x HDMI (1.4)
- Audio ports: 1x Earphone out
- Kensington Lock: Yes
- VESA Mounting: 100 x 100 mm
- Control: 5-way OSD navigation joystick
- Power Type: External Adaptor 20V 2.25A
- Power Input: 100~240V, 50~60Hz
- Dynamic Refresh Rate Technology: Free-sync premium
- Activated Range: 48Hz-165Hz
- DCR: 100000000:1
- Power consumption: 45W
- Signal Frequency: 53~183 KHz(H) / 48~165 Hz(V)
- Adjustment (Tilt): -5 ~ 20
- Dimension (WxHxD): 611.5 x 445.9 x 219.6 mm / 24.07 x 17.56 x 8.65 inch
- Carton Dimension (WxHxD): 696 x 473 x 168 mm / 27.4 x 18.62 x 6.61 inch
- Weight (NW / GW): 4.53 kg / 6.7 kg; 9.99 lbs / 14.77 lbs
- Frameless Design: Yes
- Console Mode: FHD @ 120Hz
- Compatibility: PC, Mac, PS5, PS4, Xbox, Mobile, Notebook
- Note:
- Display Port: 1920 x 1080 (Up to 165Hz)
- HDMI1.4: 1920 x 1080 (Up to 144Hz)
- sRGB and DCI-P3 follow CIE1976 standard
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 45 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 9.99 lb |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 17.6" |
| Width | 24.1" |
| Depth | 8.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Visualize your victory with MSI Optix G27C6 Curved Gaming™ monitor. Equipped with a 1920x1080, 165hz Refresh rate, 1ms response time panel, Optix G27C6 will give you the competitive edge you need to take down your opponents. Built with adaptive sync, Optix G27C6 can match the display's refresh rate with your GPU for ultra-smooth gameplay. Make sure you can hit your mark with all the latest technologies built-in the MSI Curved Gaming™ monitor for competitive play. |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | Optix G27C6 Widescreen Gaming LCD Monitor |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | OPTIXG27C6 |
| Product Model | G27C6 |
| Product Line | Optix |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Pixel Pitch | 0.31140 mm x 0.31140 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Horizontal Frequency | 53 kHz to 183 kHz |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 48 Hz to 165 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Screen Size Class | 27" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Optix G27C6 27" Full HD Curved Screen Gaming LCD Monitor - 16:9 (optixg27c6)