MSI
MSI Optix MAG274QRX 27" WQHD LED Gaming LCD Monitor - 16:9 - Metallic Black (optixmag274qrx)
- SKU:
- 18581206
- MPN:
- optixmag274qrx
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/04/2023 05:27:07 PM PST
- Stock Update:
- 01/04/2023 05:27:07 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
CONQUER THE BATTLEFIELD
The MAG series was born through rigorous quality testing and designed to be a symbol of sturdiness and durability. Focused on providing the best user experience, the MAG series has a simple installation process coupled with a friendly user interface making it the best choice for entry level gamers.
Visualize your victory with MSI Optix MAG274QRX esports gaming monitor. Equipped with a 2560 x 1440, 240hz Refresh rate, 1ms GTG response time panel, Optix MAG274QRX will give you the competitive edge you need to take down your opponents. Enjoy extremely smooth, tear-free gameplay with built-in NVIDIA G-SYNC compatible technology. Make sure you can hit your mark with all the latest technologies built-in the MSI esports gaming monitors for competitive play.
SEE EVERY MOMENT AT ITS CLEAREST
Rapid IPS display provides gamers with an ultra-fast 1ms GTG response time, which will significantly reduce monitor blur occurrence. The crystal clear image will certainly give you a competitive edge for precise decisions in fast-moving games.
240HZ REFRESH RATE + 1MS RESPONSE TIME
Optix monitors are equipped with a 240Hz refresh rate and 1ms response time rapid IPS panel which has the most benefit in fast moving game genres such as first person shooters, fighters, racing sims, real-time strategy, and sports. These type of games require very fast and precise movements, which an ultra-high refresh rate and fast response time monitor will put you ahead of your competition.
SEE EVERY MOMENT AT ITS CLEAREST
MSI's esports gaming monitor has a high-speed refresh rate of 240Hz, eliminating screen delay time and presenting an extremely smooth screen presentation. With a 1ms response time, users can respond accordingly in games such as first-person shooters and racing games and quickly win with one click.
Package Contents:
- Optix MAG274QRX 27" Flat Gaming Monitor
- Power Cord
- DP/HDMI Cable
- Power Adapter
Features
- Optix MAG274QRX 27" Flat Gaming Monitor
- Power Cord
- DP/HDMI Cable
- Power Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 90 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 13.34 lb |
| Height with Stand | 21.07" |
| Product Color | Metallic Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 7.18" |
| Width with Stand | 24.29" |
| Color Family | Black |
| Weight with Stand (Approximate) | 19.18 lb |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 400 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Tearing Prevention Technology | G-sync Compatible |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | CONQUER THE BATTLEFIELD The MAG series was born through rigorous quality testing and designed to be a symbol of sturdiness and durability. Focused on providing the best user experience, the MAG series has a simple installation process coupled with a friendly user interface making it the best choice for entry level gamers. Visualize your victory with MSI Optix MAG274QRX esports gaming monitor. Equipped with a 2560 x 1440, 240hz Refresh rate, 1ms GTG response time panel, Optix MAG274QRX will give you the competitive edge you need to take down your opponents. Enjoy extremely smooth, tear-free gameplay with built-in NVIDIA G-SYNC compatible technology. Make sure you can hit your mark with all the latest technologies built-in the MSI esports gaming monitors for competitive play. SEE EVERY MOMENT AT ITS CLEAREST Rapid IPS display provides gamers with an ultra-fast 1ms GTG response time, which will significantly reduce monitor blur occurrence. The crystal clear image will certainly give you a competitive edge for precise decisions in fast-moving games. 240HZ REFRESH RATE + 1MS RESPONSE TIME Optix monitors are equipped with a 240Hz refresh rate and 1ms response time rapid IPS panel which has the most benefit in fast moving game genres such as first person shooters, fighters, racing sims, real-time strategy, and sports. These type of games require very fast and precise movements, which an ultra-high refresh rate and fast response time monitor will put you ahead of your competition. SEE EVERY MOMENT AT ITS CLEAREST MSI's esports gaming monitor has a high-speed refresh rate of 240Hz, eliminating screen delay time and presenting an extremely smooth screen presentation. With a 1ms response time, users can respond accordingly in games such as first-person shooters and racing games and quickly win with one click. |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | Optix MAG274QRX 27" Flat Gaming Monitor |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | OPTIXMAG274QRX |
| Product Model | MAG274QRX |
| Product Series | MAG |
| Product Line | Optix |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 1 ms GTG |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Rapid IPS |
| Pixel Pitch | 0.23310 mm x 0.23310 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Horizontal Frequency | 91.20 kHz to 370.40 kHz |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 48 Hz to 240 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Size Class | 27" |
Warranty Information