MSI
Msi Prestige 14 Evo A11mo Prestige 14evo A11mo-217 14" Rugged Notebook - Full Hd - 1920 X 1080 - Intel Core I7 11th Gen I7-1195g7 2.90 Ghz - Intel Evo Platform - 32 Gb Total Ram - 32 Gb (pre14evom217)
- SKU:
- 19238738
- MPN:
- pre14evom217
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Now with 11th Gen. Intel® Core™ i7 Processors
MSI taps into the spirit of exploration by designing the greatest laptop collection- Prestige Series. To keep more efficient of the work, these finely- crafted machines not only show unique taste, but also are immensely powerful. Thin and light yet immensely powerful, it enhances your style and workflow wherever you go.
Inspired by Aesthetics
What started as a vision became a reality. Crafted with diamond-cut edge and sandblasted texture with high quality materials, the Prestige Series is designed to be unique yet elegant.
The All New Intel® Evo™ Platform | Exceptional Experience, Anywhere.
MSI Prestige 14 is verified by Intel® Evo™ platform with exceptional performance and features that keep you going forward. Collaborating with Intel® Evo™ brings the perfect combination of performance, responsiveness, battery life and stunning visuals to a new class of sleek, stylish laptops.
Breaking the Boundaries of Performance.
The Prestige Series features the latest 11th Gen. Intel® Core™ i7 processor & Intel® Iris® Xe graphics, delivering heavyweight performance and lightweight portability which will keep you in the flow, wherever you go.
Extraordinary Wireless Experience
The latest Wi-Fi 6E delivers stunning speed while keeps the network smooth and stable even when sharing the network with numerous users. With its outstanding throughput and low latency, you can always enjoy smooth streaming of online videos, or transfer large files in an instant.
PCIe Gen 4 Storage Support
PCIe 4.0 efficiently boost the daily workflow and even has better signal reliability and integrity for improved performance.
Design for Future
Crafted in an ultra-light & slim aluminum chassis, the Prestige Series is made portable and stylish wherever you go. With a 180° lay-flat and the ultra-thin bezels that maximizes screen real estate, the Prestige Series makes it easy to share your ideas with clients.
Connect & Charge
Paired with multiple Thunderbolt ports, the Prestige Series supports power delivery through its ports so you can quick charge your devices, transfer data at 40Gbps and connect to multiple displays and peripherals. In addition, Prestige Series equips with the latest UHS-III high-speed card reader offers fast data transfer.
Mobility without Compromise
Your office can be anywhere you need it, this collection keeps the productivity going through the long lasting battery. No matter the location, whether it's coffee shop or a long overseas flight, this laptop is sure to support those needs whenever and wherever they arise. The Prestige Series boasts the latest wireless connectivity which ensures the fastest networking speeds for large file transfers or conference calls.
Package Contents:
- Prestige 14Evo A11MO-217 Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Features
- Prestige 14Evo A11MO-217 Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Application/Usage:
Business
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1195G7 |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.84 lb |
| Product Color | Carbon Gray |
| Height | 0.63" |
| Color Family | Gray |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.96 lb |
| Rugged | Yes |
| Shipping Depth | 12.24" |
| Width | 12.6" |
| Depth | 8.5" |
| Shipping Width | 3.07" |
| Shipping Height | 19.06" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1 year Limited warranty (Include 1 Year Global) |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 12 Hours |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| On-board Memory Configuration | 1 x 32GB |
| On-board Memory | 32 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Now with 11th Gen. Intel® Core™ i7 Processors MSI taps into the spirit of exploration by designing the greatest laptop collection- Prestige Series. To keep more efficient of the work, these finely- crafted machines not only show unique taste, but also are immensely powerful. Thin and light yet immensely powerful, it enhances your style and workflow wherever you go. Inspired by Aesthetics What started as a vision became a reality. Crafted with diamond-cut edge and sandblasted texture with high quality materials, the Prestige Series is designed to be unique yet elegant. The All New Intel® Evo™ Platform | Exceptional Experience, Anywhere. MSI Prestige 14 is verified by Intel® Evo™ platform with exceptional performance and features that keep you going forward. Collaborating with Intel® Evo™ brings the perfect combination of performance, responsiveness, battery life and stunning visuals to a new class of sleek, stylish laptops. Breaking the Boundaries of Performance. The Prestige Series features the latest 11th Gen. Intel® Core™ i7 processor & Intel® Iris® Xe graphics, delivering heavyweight performance and lightweight portability which will keep you in the flow, wherever you go. Extraordinary Wireless Experience The latest Wi-Fi 6E delivers stunning speed while keeps the network smooth and stable even when sharing the network with numerous users. With its outstanding throughput and low latency, you can always enjoy smooth streaming of online videos, or transfer large files in an instant. PCIe Gen 4 Storage Support PCIe 4.0 efficiently boost the daily workflow and even has better signal reliability and integrity for improved performance. Design for Future Crafted in an ultra-light & slim aluminum chassis, the Prestige Series is made portable and stylish wherever you go. With a 180° lay-flat and the ultra-thin bezels that maximizes screen real estate, the Prestige Series makes it easy to share your ideas with clients. Connect & Charge Paired with multiple Thunderbolt ports, the Prestige Series supports power delivery through its ports so you can quick charge your devices, transfer data at 40Gbps and connect to multiple displays and peripherals. In addition, Prestige Series equips with the latest UHS-III high-speed card reader offers fast data transfer. Mobility without Compromise Your office can be anywhere you need it, this collection keeps the productivity going through the long lasting battery. No matter the location, whether it's coffee shop or a long overseas flight, this laptop is sure to support those needs whenever and wherever they arise. The Prestige Series boasts the latest wireless connectivity which ensures the fastest networking speeds for large file transfers or conference calls. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Prestige 14Evo A11MO-217 Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | PRE14EVOM217 |
| Product Model | Prestige 14Evo A11MO-217 |
| Product Series | A11MO |
| Product Line | Prestige 14 EVO |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information