MSI
MSI Prestige 15 Prestige 15 A11SC-205 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1185G7 1.20 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Carbon Gray (prestige15a205)
- SKU:
- 20505189
- MPN:
- prestige15a205
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Prestige 15 | Now with 11thGen. Intel®CoreTMi7 Processors
MSI taps into the spirit of exploration by designing the greatest laptop collection- Prestige Series. To keep more efficient of the work, these finely-crafted machines not only show unique taste, but also are immensely powerful. Thin and light yet immensely powerful, it enhances your style and workflow wherever you go.
Inspired by Aesthetics
What started as a vision became a reality. Crafted with diamond-cut edge and sandblasted texture with high quality materials, the Prestige Series is designed to be unique yet elegant.
Breaking the Boundaries of Performance
The Prestige Series features the latest 11thGen. Intel®Core™i7 processors & Intel®Iris®Xegraphics, delivering heavyweight performance and lightweight portability which will keep you in the flow, wherever you go.
Package Contents:
- Prestige 15 A11SC-205 Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Application/Usage:
Business
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1185G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.64 lb |
| Product Color | Carbon Gray |
| Height | 0.63" |
| Color Family | Gray |
| Width | 14.4" |
| Depth | 9.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 year Limited warranty (Include 1 Year Global)</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 16 Hours |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology |
|
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce GTX 1650 Max Q |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Prestige 15 | Now with 11 th Gen. Intel ® Core TM i7 Processors MSI taps into the spirit of exploration by designing the greatest laptop collection- Prestige Series. To keep more efficient of the work, these finely-crafted machines not only show unique taste, but also are immensely powerful. Thin and light yet immensely powerful, it enhances your style and workflow wherever you go. Inspired by Aesthetics What started as a vision became a reality. Crafted with diamond-cut edge and sandblasted texture with high quality materials, the Prestige Series is designed to be unique yet elegant. Breaking the Boundaries of Performance The Prestige Series features the latest 11 th Gen. Intel ® Core ™ i7 processors & Intel ® Iris ® X e graphics, delivering heavyweight performance and lightweight portability which will keep you in the flow, wherever you go. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Prestige 15 A11SC-205 Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | PRESTIGE15A205 |
| Product Model | Prestige 15 A11SC-205 |
| Product Line | Prestige 15 |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information