MSI
Msi Prestige 16 Studio A13v Prestige 16 Studio A13ve-040us 16" Notebook - Qhd+ - 2560 X 1600 - Intel Core I7 13th Gen I7-13700h Tetradeca-core [14 Core] 3.70 Ghz - 32 Gb Total Ram - 1 Tb (pre1613040)
- SKU:
- 20059157
- MPN:
- pre1613040
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Prestige 16 Studio A13V | THE ESSENCE OF ELITE | Work-Life Balance
With extraordinary performance, high portability, and a compact design, the Prestige Series is designed to meet all your expectations for a perfect business and productivity laptop. Featuring up to the latest 13th latest Intel® Core™ i7 processor, the Prestige 16 Studio A13V provides exceptional experiences in every moment of your work and personal life.
Into The Next Generation | Up to Intel® Core™ i7-13700H Processor
The 13th Gen. Intel® Core™ i7 processor is here. With improved hybrid core architecture, and 6 Performance-cores and 8 Efficient-cores, this processor provides even better multitasking and efficiency for work.
Your Ideas, Accelerated by NVIDIA Studio
Creativity that's all in. NVIDIA Studio is your creative advantage with state-of-the-art RTX GPUs that power top creative apps. Ray tracing delivers hyper-realistic graphics, and the Studio suite of AI-assisted tools take ideas from concept to completion, faster. Studio Drivers provide maximum reliability so you can focus on your next big idea.
Explore the Unknown With Detailed Precision
The Prestige 16 Studio A13V comes with a vibrant Mini LED display. The True Pixel Mini LED display provides brilliant visuals, with 1000 nits of brightness to emphasize the brightest whites and deepest blacks, delivering vibrant images with 100% DCI-P3(Typical) color gamut, factory-calibrated Delta-E < 2 out of the box accuracy, and True Color Technology. Enjoy the full spectrum of colors while working on your masterpiece.
Mobility without Compromise
The Prestige series is built with high mobility and productivity in mind. Designed for non-stop, on-the-go occasions, the long-lasting battery and fast-charging technology will allow users to work from anywhere.
Speed & Performance
With Wi-Fi 6E network speed have never been faster, accomplish your tasks at breathtaking speeds all with a seamless connection.
Performance in Silence
To meet the needs of business users, MSI has introduced the Dynamic Cooler Boost - an exclusive patented cooling design. This cooling technology maximizes heat dissipation for CPU and GPU while maintaining less than 35dB background noise for uninterrupted productivity.
Productivity Booster
The Prestige series maintains a ultra-thin and light profile without sacrificing any I/O ports.
Package Contents:
- Prestige 16 Studio A13VE-040US Notebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Features
- Prestige 16 Studio A13VE-040US Notebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Features:
DLSS 3.0 Technology
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-13700H |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 3.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.19 lb |
| Product Color | Urban Silver |
| Height | 0.66" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.35 lb |
| Shipping Depth | 12.80" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 10.2" |
| Shipping Width | 4.09" |
| Shipping Height | 16.69" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3 year Limited warranty (Include 1 Year Global) |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology |
|
| Screen Mode | QHD+ |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 4050 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Prestige 16 Studio A13V | THE ESSENCE OF ELITE | Work-Life Balance With extraordinary performance, high portability, and a compact design, the Prestige Series is designed to meet all your expectations for a perfect business and productivity laptop. Featuring up to the latest 13th latest Intel® Core™ i7 processor, the Prestige 16 Studio A13V provides exceptional experiences in every moment of your work and personal life. Into The Next Generation | Up to Intel® Core™ i7-13700H Processor The 13th Gen. Intel® Core™ i7 processor is here. With improved hybrid core architecture, and 6 Performance-cores and 8 Efficient-cores, this processor provides even better multitasking and efficiency for work. Your Ideas, Accelerated by NVIDIA Studio Creativity that's all in. NVIDIA Studio is your creative advantage with state-of-the-art RTX GPUs that power top creative apps. Ray tracing delivers hyper-realistic graphics, and the Studio suite of AI-assisted tools take ideas from concept to completion, faster. Studio Drivers provide maximum reliability so you can focus on your next big idea. Explore the Unknown With Detailed Precision The Prestige 16 Studio A13V comes with a vibrant Mini LED display. The True Pixel Mini LED display provides brilliant visuals, with 1000 nits of brightness to emphasize the brightest whites and deepest blacks, delivering vibrant images with 100% DCI-P3(Typical) color gamut, factory-calibrated Delta-E < 2 out of the box accuracy, and True Color Technology. Enjoy the full spectrum of colors while working on your masterpiece. Mobility without Compromise The Prestige series is built with high mobility and productivity in mind. Designed for non-stop, on-the-go occasions, the long-lasting battery and fast-charging technology will allow users to work from anywhere. Speed & Performance With Wi-Fi 6E network speed have never been faster, accomplish your tasks at breathtaking speeds all with a seamless connection. Performance in Silence To meet the needs of business users, MSI has introduced the Dynamic Cooler Boost - an exclusive patented cooling design. This cooling technology maximizes heat dissipation for CPU and GPU while maintaining less than 35dB background noise for uninterrupted productivity. Productivity Booster The Prestige series maintains a ultra-thin and light profile without sacrificing any I/O ports. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Prestige 16 Studio A13VE-040US Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | PRE1613040 |
| Product Model | Prestige 16 Studio A13VE-040US |
| Product Series | A13V |
| Product Line | Prestige 16 Studio |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information