MSI
MSI Prestige PS341WU 34" 5K UHD Curved Screen LED LCD Monitor - 21:9 (prestigeps341wu)
- SKU:
- 18060492
- MPN:
- prestigeps341wu
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/18/2022 10:23:44 AM PST
- Stock Update:
- 07/18/2022 10:23:44 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MSI Prestige PS341WU 34" 5K UHD Curved Screen LED LCD Monitor - 21:9 - Nano In-plane Switching (Nano IPS) Technology - 5120 x 2160 - 450 Nit Typical - 8 ms GTG - 60 Hz Refresh Rate - HDMI - DisplayPort - USB Type-C34-inch ultra-wide Professional WUHD (5120 x 2160 / 21:9) designed for creators & multi-taskersNano-IPS panel for a truly premium quality picture98% of DCI-P3 color gamut with a pre-calibrated in factory for the most excellent color accuracyVESA Certified Display HDRTm 600 makes it possible to create & enjoy the brighter, authentic and lifelike contentsMSI Creator OSD brings out the most intuitive screen setting & assistance to save creator's time while workingBuilt-in Picture-in-Picture (PIP) and Picture-by-Picture (PBP) help to check the content from multiple sources simultaneously and switch between them easilyErgonomically Designed Stand with tilt, swivel and height adjustments while focusing on creation
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 18.08 lb |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 19.7" |
| Width | 32.2" |
| Depth | 10.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Brightness | 450 Nit |
| Maximum Resolution | 5120 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut |
|
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | The MSI Prestige Laptop Series is not just a laptop, it is a lifestyle for those who strive for excellence and perfection. This laptop is the perfect crossover of professionalism and creativity made for content creators such as photographers, designers and 3d animators or the average business person. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | Prestige PS341WU 34" Ultrawide Curved 5K HDR 600 LED Monitor |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | PRESTIGEPS341WU |
| Product Model | PS341WU |
| Product Line | Prestige |
| Technical Information | |
| Panel Technology | Nano In-plane Switching (Nano IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.15540 mm x 0.15540 mm |
| Response Time Details | 8 ms GTG |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Response Time | 8 ms |
| Screen Mode | 5K UHD |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Size Class | 34" |
| Aspect Ratio | 21:9 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Prestige PS341WU 34" 5K UHD Curved Screen LED LCD Monitor - 21:9 (prestigeps341wu)