MSI
MSI PRO DP21 12M-429US Desktop Computer - Intel Core i3 12th Gen i3-12100 Quad-core [4 Core] - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 500 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - Micro PC (prodp2112m429)
- SKU:
- 19759332
- MPN:
- prodp2112m429
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MSI PRO DP21 (MFF) Desktop, Intel Core i3-12100, UHD 730, 8GB' Memory, 500GB SSD, WiFi 6, Windows 11 Pro (12M-429US)- Intel Core i3-12100 4C/8T 12MB Cache
- Intel UHD 730
- 8GB DDR4 (1 x 8GB) 3200 MHz
- 500GB M.2 NVMe
- WiFi 6 (802.11ax) 2.4Gbps Dual Band 2.4GHz, 5GHz
- Standing screen display size: ?0.01 Inches
- Processor: ?4.3 GHz apple_ci3
- RAM: ?8 GB SO-DIMM
- Hard Drive: ?500 GB SSD
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Integrated
- Graphics Card Ram Size: ?0.01
- Number of USB 2.0 Ports: ?4
- Brand: ?MSI
- Series: ?PRO DP21 12M-429US
- Item model number: ?PRODP2112M429
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Item Weight: ?7.25 pounds
- Package Dimensions: ?15.06 x 10.62 x 6.87 inches
- Color: ?Black
- Processor Brand: ?Intel
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: ?8 GB
- Hard Drive Interface: ?Solid State
- Hard Drive Rotational Speed: ?0.01
MSI PRO DP21 (MFF) Desktop, Intel Core i3-12100, UHD 730, 8GB' Memory, 500GB SSD, WiFi 6, Windows 11 Pro (12M-429US)
Package Contents:
- PRO DP21 12M-429US Desktop Computer
- Keyboard
- Mouse
- Vesa Mount
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
China
- PRO DP21 12M-429US Desktop Computer
- Keyboard
- Mouse
- Vesa Mount
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i3-12100 |
| Processor Type | Core i3 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | H610 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Micro PC |
| Weight (Approximate) | 2.80 lb |
| Height | 2.2" |
| Width | 8" |
| Depth | 8.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 730 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Compact and light enough to carry around or mount anywhere but powerful enough to run as a workstation PC with the latest Intel 12th generation core I processors, the MSI PRO DP21 delivers enterprise class workstation PC for your business. Security features and reliability IT managers need to turn around support time for desktop clients. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | PRO DP21 12M-429US Desktop Computer |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | PRODP2112M429 |
| Product Model | PRO DP21 12M-429US |
| Product Series | PRO DP21 12M |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 500 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 2.0 Ports (Front) | 4 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type C |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| LAN Model | RTL8111H |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI PRO DP21 12M-429US Desktop Computer - Intel Core i3 12th Gen i3-12100 Quad-core [4 Core] - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 500 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - Micro PC (prodp2112m429)