MSI
MSI Pro MP273W 23.8" Full HD LED LCD Monitor - 16:9 - White (promp273w)
- SKU:
- 19272827
- MPN:
- promp273w
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MSI 27 IPS FHD (1920 x 1080) Non-Glare with Super Narrow Bezel 75Hz 1ms 16:9 with Tilt Stand (Pro MP273W)- 1ms response time - Eliminate screen tearing and choppy frame rates
- Built-in 2W speakers
- TV certification display protect eyesight
- Less blue light and anti-flicker technology
- Standing screen display size: ?27
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Brand: ?MSI
- Item model number: ?Pro MP273W
- Item Weight: ?13.67 pounds
- Product Dimensions: ?26.93 x 17.64 x 6.14 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?26.93 x 17.64 x 6.14 inches
- Color: ?White
- Manufacturer: ?MSI COMPUTER
MSI 27 IPS FHD (1920 x 1080) Non-Glare with Super Narrow Bezel 75Hz 1ms 16:9 with Tilt stand (Pro MP273W)
Package Contents:
- Pro MP273W 27" LED Display Monitor white bezel
- 1 x Warranty card
- 1 x Quick guide
- 1 x Power cord
Features
Package Contents:
China
- Pro MP273W 27" LED Display Monitor (White Bezel)
- 1 x Warranty card
- 1 x Quick guide
- 1 x Power cord
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Microphone | Yes |
| Power Description | |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 8.60 lb |
| Product Color | White |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Height | 18.2" |
| Color Family | White |
| Width | 24.2" |
| Depth | 7.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 6 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Your eyes are everything. PRO MP273 series monitor is your best eye care solution. No matter you are watching a lecture, copying data between spreadsheets; no matter you are programmers and coders, stock market pros, or YouTubers, just make your idea & imagination come true. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | Pro MP273W 27" LED Display Monitor (White Bezel) |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | PROMP273W |
| Product Model | MP273W |
| Product Line | Pro |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Bezel Color | White |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 5 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Size Class | 27" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Pro MP273W 23.8" Full HD LED LCD Monitor - 16:9 - White (promp273w)