MSI
Msi Pulse Gl66 Pulse Gl66 12uek-070 15.6" Gaming Notebook - Full Hd - 1920 X 1080 - Intel Core I7 12th Gen I7-12700h Tetradeca-core [14 Core] 1.70 Ghz - 16 Gb Total Ram - 512 Gb Ssd - (pulsegl6612070)
- SKU:
- 18951065
- MPN:
- pulsegl6612070
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/10/2023 05:29:04 PM PST
- Stock Update:
- 06/10/2023 05:29:04 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
PULSE GL66PULSATING POWER
Get ready to conquer the gaming space! The Pulse GL66 features a sturdy titanium gray metal armor and futuristic design. To exhibit the full power in the Pulse GL66, we collaborated with the legendary 3D artist Maarten Verhoeven to construct the Dragon Warrior concept that depicts the life-like visualization of the Pulse Series. Unleash the power of the 12th Gen Intel Core processor, NVIDIA GeForce RTX graphics, and never skip a beat with a display up to QHD 165Hz.
THE LEGEND OF THE DRAGON TRIBE
The Tribe of the Dragon takes on more battles, in a galaxy that is full of advanced technology and computing. In every battle, Dragon Warriors stand tall with electrified cooling blades humming silently... Historically withstand advancements and competition. They are the possessors of knowledge and superior power.
REINVENTING MULTI-CORE ARCHITECTURE
With the latest 12th Gen. Intel Core i9 processor, the Pulse GL66 provides unprecedented boost in your multitasking projects and performance demanding games.
*Performance compared to previous gen i7-11800H. Specs varies by model.
GEFORCE RTX 30 SERIES LAPTOPS
THE ULTIMATE PLAY
GeForce RTX 30 Series GPUs deliver the ultimate performance for gamers and creators. Powered by AmpereNVIDIA's 2nd gen RTX architecturewith new RT Cores, Tensor Cores, and streaming multiprocessors for the most realistic ray-traced graphics and cutting-edge AI features.
BOOST PERFORMANCE WITH AI
NVIDIA DLSS gives games a speed boost with uncompromised image quality. Crank up the settings and resolution for an even better visual experience.
MORE IMMERSIVE EXPERIENCES
Ray Tracing is the holy grail of graphics. It simulates how light behaves in the real-world to produce the most realistic and immersive graphics for gamers and creators - and runs fast thanks to 2nd gen RT Cores. OS
Windows 11 Home
(MSI recommends Windows 11 Pro for business.) CPU
Core i7-12700H CPU Speed
1.7-4.7GHz Chipset
- Color
Black Screen Size
15.6" FHD, IPS-Level 144Hz 45%NTSC Resolution
1920x1080 (16:9) GPU
NVIDIA GeForce RTXTM 3060 Laptop GPU
Up to 1525MHz Boost Clock, 105W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost.
Note: May vary by scenario Video Memory
6G GDDR6 Keyboard
Single zone RGB keyboard with Anti-Ghost key (99 Key) Audio
Nahimic 3 / Hi-Res Audio Speaker
2Wx2 Memory
16GB (8Gx2) DDR4 3200MHz HDD Capacity
512GB NVMe SSD Gen 4x4 HDD Interface
NVMe LAN
Gb LAN WLAN
Intel Wi-Fi 6 AX201(2x2 ax) Bluetooth
BT 5.2 Card Reader
- Webcam
720p HD Webcam
Package Contents:
- Pulse GL66 12UEK-070 Gaming Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
China
- Pulse GL66 12UEK-070 Gaming Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| Processor | |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-12700H |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.96 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.94" |
| Shipping Weight (Approximate) | 7.71 lb |
| Shipping Depth | 13.39" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 10.2" |
| Shipping Width | 3.98" |
| Shipping Height | 20.59" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3060 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Get ready to conquer the gaming space! The Pulse GL66 features a sturdy titanium gray metal armor and futuristic design. To exhibit the full power in the Pulse GL66, we collaborated with the legendary 3D artist Maarten Verhoeven to construct the Dragon Warrior concept that depicts the life-like visualization of the Pulse Series. Unleash the power of the 12th Gen Intel® Core processor, NVIDIA GeForce RTX graphics, and never skip a beat with a display up to QHD 165Hz. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Pulse GL66 12UEK-070 Gaming Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | PULSEGL6612070 |
| Product Model | Pulse GL66 12UEK-070 |
| Product Series | GL66 |
| Product Line | Pulse |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Msi Pulse Gl66 Pulse Gl66 12uek-070 15.6" Gaming Notebook - Full Hd - 1920 X 1080 - Intel Core I7 12th Gen I7-12700h Tetradeca-core [14 Core] 1.70 Ghz - 16 Gb Total Ram - 512 Gb Ssd - (pulsegl6612070)