MSI
MSI RTX 4070 TI Super 16G Shadow 3X OC Nvidia Graphic Card (rtx4070tisuper16gshadow3xoc)
- SKU:
- 20875717
- MPN:
- rtx4070tisuper16gshadow3xoc
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
TAKE THE ESSENTIALS
SHADOW brings a fundamentally solid experience to users looking for a performance graphics card. A sharp-looking updated design with TORX FAN 4.0 and Airflow Control lets SHADOW breeze through any task.
NVIDIA Ada Lovelace Architecture
Designed to Give You Superpowers
New Streaming Multiprocessors
- Up to 2X performance and power efficiency
Fourth-Gen Tensor Cores
- Up to 4X performance with DLSS 3 vs. brute-force rendering
Third-Gen RT Cores
- Up to 2X ray tracing performance
REVOLUTIONARYTRIPLE-FAN THERMAL
Three fans on a huge heatsink ensures a cool and quiet experience
GeForce RTX™ 4070 Ti SUPER 16G SHADOW 3X OC
WITH DLSS 3
? Get equipped for supercharged gaming and creating with NVIDIA®GeForce RTX™ 4070 Ti SUPER. It's built with the ultra-efficient NVIDIA Ada Lovelace architecture. Experience super fast ray tracing, AI-accelerated performance with DLSS 3, new ways to create, and much more.
- SFF-Ready Enthusiast GeForce Card
Boost Clock / Memory Speed
- 2640 MHz / 21 Gbps
- 16GB GDDR6X
- DisplayPort x 3 (v1.4a)
- HDMI™ x 1 (Supports 4K@120Hz HDR, 8K@60Hz HDR, and Variable Refresh Rate as specified in HDMI™ 2.1a)
Triple Fan Thermal Design
- TORX Fan 4.0:A masterpiece of teamwork, fan blades work in pairs to create unprecedented levels of focused air pressure.
- Airflow Control: Don't sweat it, Airflow Control guides the air to exactly where it needs to be for maximum cooling.
- Core Pipe: Precision-crafted heat pipes ensure max contact to the GPU and spread heat along the full length of the heatsink.
- Zero Frozr: The fans completely stop when temperatures are relatively low, eliminating all noise.
Reinforcing Backplate
- The reinforcing backplate features a flow-through design that provides additional ventilation.
MSI Center
- The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak, and optimize MSI products in real-time.
Features
PC
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 285 W |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| Power Supply Wattage | 700 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Weight (Approximate) | 1.80 lb |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 4.7" |
| Width | 12.1" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>No Extended Warranty Available</p> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 4.0 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Number of HDMI Outputs | 3 |
| HDMI | Yes |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR6X |
| Bus Width | 256 bit |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | TAKE THE ESSENTIALS SHADOW brings a fundamentally solid experience to users looking for a performance graphics card. A sharp-looking updated design with TORX FAN 4.0 and Airflow Control lets SHADOW breeze through any task. NVIDIA Ada Lovelace Architecture Designed to Give You Superpowers New Streaming Multiprocessors Up to 2X performance and power efficiency Fourth-Gen Tensor Cores Up to 4X performance with DLSS 3 vs. brute-force rendering Third-Gen RT Cores Up to 2X ray tracing performance REVOLUTIONARYTRIPLE-FAN THERMAL Three fans on a huge heatsink ensures a cool and quiet experience GeForce RTX™ 4070 Ti SUPER 16G SHADOW 3X OC WITH DLSS 3 ? Get equipped for supercharged gaming and creating with NVIDIA ® GeForce RTX™ 4070 Ti SUPER. It's built with the ultra-efficient NVIDIA Ada Lovelace architecture. Experience super fast ray tracing, AI-accelerated performance with DLSS 3, new ways to create, and much more. SFF-Ready Enthusiast GeForce Card Boost Clock / Memory Speed 2640 MHz / 21 Gbps 16GB GDDR6X DisplayPort x 3 (v1.4a) HDMI™ x 1 (Supports 4K@120Hz HDR, 8K@60Hz HDR, and Variable Refresh Rate as specified in HDMI™ 2.1a) Triple Fan Thermal Design TORX Fan 4.0: A masterpiece of teamwork, fan blades work in pairs to create unprecedented levels of focused air pressure. Airflow Control: Don't sweat it, Airflow Control guides the air to exactly where it needs to be for maximum cooling. Core Pipe: Precision-crafted heat pipes ensure max contact to the GPU and spread heat along the full length of the heatsink. Zero Frozr: The fans completely stop when temperatures are relatively low, eliminating all noise. Reinforcing Backplate The reinforcing backplate features a flow-through design that provides additional ventilation. MSI Center The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak, and optimize MSI products in real-time. |
| Product Type | Graphic Card |
| Product Name | RTX 4070 TI Super 16G Shadow 3X OC Nvidia Graphic Card |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | G407TS16S3C |
| Product Model | GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16G SHADOW 3X OC |
| Product Line | Shadow 3X |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| Chipset Model | RTX 4070 Ti SUPER |
| GPU Boost Clock | 2.64 GHz |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| CUDA Cores | 8848 |
| API Supported |
|
| Features | Triple-fan Cooler |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
Warranty Information