MSI
MSI SPATIUM M370 1 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 3.0 x4] (sm370n1tb)
- SKU:
- 18492940
- MPN:
- sm370n1tb
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/24/2022 09:12:24 AM PST
- Stock Update:
- 11/24/2022 09:12:24 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Blazing SpeedsOptimized for the PCIe Gen3 interface.3D NAND Flash 3D NAND Flash technology brings dense storage in a compact design and allows storage capacities up to 2TB.Security & Reliability Built-in data security and error-correction capabilities extend the longevity of the NAND flash storage.5 Years Warranty MSI stands by the quality and reliability of their SSD's with a 5 year limited warranty. MSI SPATIUM M370 1 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe (PCI Express NVMe 3.0 x4)Store as many documents, pictures and videos as you need with 1 TB capacity 256-bit encryption protects your PC from hackers and thieves by encoding all your data The high-read speed of 2400 MB/s maximizes system performance and saves time while you are doing complex tasks Write speed of 1750 MB/s enables you to perform write-related tasks in seconds rather than minutes With PCI Express NVMe 3.0 x4 interface get superb reliability and high-speed data transfer
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Length | 3.1" |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Optimized for the PCIe Gen3 interface, SPATIUM M370 SSD reaches read/write speeds up to 2400/1850 MB/s, allowing for rapid data transfer and shortened game load times. MSI stands by the quality and reliability of the SPATIUM M370 with a 5-Year comprehensive warranty. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | SPATIUM M370 NVMe M.2 |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | SM370N1TB |
| Product Series | M370 |
| Product Line | SPATIUM |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 2400 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 1850 MB/s |
| Random 4KB Read | 215000IOPS |
| Random 4KB Write | 330000IOPS |
| Endurance (TBW) | 1600 TB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Encryption Standard | 256-bit |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI SPATIUM M370 1 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 3.0 x4] (sm370n1tb)