MSI
MSI SPATIUM M480 1 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 4.0 x4] (sm480n1tbp)
- SKU:
- 19292700
- MPN:
- sm480n1tbp
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
From the MSI universe comes storage with blazing speeds and incredible performance. Take your PlayStation 5 or system to the next level with SPATIUM. The SPATIUM M480 PLAY exceeding the PS5? performance requirements is ready to expand your game library up to a massive 4TB to store as many titles as you want. It?s easy to install with a slim design that will fit the expansion slot while maximizing the performance. Optimized for the PCIe Gen4 interface SPATIUM M480 SSD reaches read/write speeds up to 7000/6800 MB/s allowing for rapid data transfer and shortened game load times. SPATIUM M480 sports a sleek dual-finish aluminum heatsink that efficiently dissipates heat and allows the SSD to sustain maximum performance under heavy load on any platform. The latest 3D NAND flash technology brings dense storage in a compact design and allows SPATIUM storage capacities up to 4TB. Built-in data security and error-correction capabilities extend the endurance and longevity of the NAND flash storage. Migrate your data monitor drive health and performance metrics in real-time with MSI Center. Prevent loss of data using the provided Actiphy software solution which includes backup & restore functionality. MSI stands by the quality and reliability of the SPATIUM M480 with a 5-Year comprehensive warranty. If you need assistance or are not satisfied with your product MSI support is available to help and assist.Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Length | 3.1" |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | SPATIUM M480 PCIe 4.0 NVMe M.2 1TB PLAY SSD From the MSI universe comes storage with blazing speeds and incredible performance. Take your system to the next level with SPATIUM M480 PCIe 4.0 NVMe M.2 1TB PLAY. Optimized for the PCIe Gen4 interface, SPATIUM M461 SSD reaches read/write speeds up to 5000/4200 MB/s, allowing for rapid data transfer and shortened game load times. PCIe Gen4x4 interface and complies with the NVMe 1.4 standard Sequential Read speeds up to 7000MB/s and Write speeds up to 6800MB/s Up to 3000 TBW Built-in data security and error-correction capabilities 500GB to 4TB capacities in M.2 2280 form factor 5-Year Warranty |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | SPATIUM M480 Solid State Drive |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | SM480N1TBP |
| Product Series | M480 |
| Product Line | SPATIUM |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 7000 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 5500 MB/s |
| Buffer | 1 GB |
| Random 4KB Read | 350000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 6.84 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 6.64 GB/s |
| Random 4KB Write | 700000IOPS |
| Endurance (TBW) | 700 TB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI SPATIUM M480 1 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 4.0 x4] (sm480n1tbp)