MSI
Msi Summit E13 Flip Evo A13m Summit E13 Flip Evo A13mt-243us 13.4" Touchscreen Convertible 2 In 1 Notebook - Full Hd Plus - Intel Core I7 13th Gen I7-1360p - Intel Evo Platform - 16 Gb - 1 Tb (291710)
- SKU:
- 20919702
- MPN:
- 291710
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:41:06 AM PST
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:41:06 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Summit E13 Flip Evo A13M | Determined to Succeed
The Summit E13 Flip Evo is a blend of postmodern design with modern technology. Inspiring business elites with the certified Intel Evo Platform, 360° Flip design, and 16:10 Display ratio. Enjoy the high performance and reliable design like never before.
Package Contents:
- Summit E13 Flip Evo A13MT-243US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Energy-related Products Directive (ErP)
Yes
Yes
- Summit E13 Flip Evo A13MT-243US
- AC Adapter
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Energy Star:
Yes
Charger Included:
Yes
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-1360P |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 2.98 lb |
| Product Color | Ink Black |
| Height | 0.59" |
| Color Family | Black |
| Width | 11.8" |
| Depth | 8.8" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 year Limited warranty (Include 1 Year Global)</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 14 Hours |
| Number of Cells | 4-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 13.4" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD Plus |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Summit E13 Flip Evo A13M | Determined to Succeed The Summit E13 Flip Evo is a blend of postmodern design with modern technology. Inspiring business elites with the certified Intel Evo Platform, 360° Flip design, and 16:10 Display ratio. Enjoy the high performance and reliable design like never before. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | Summit E13 Flip Evo A13MT-243US |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | SUME1313243 |
| Product Model | Summit E13 Flip Evo A13MT-243US |
| Product Series | A13M |
| Product Line | Summit E13 Flip Evo |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Msi Summit E13 Flip Evo A13m Summit E13 Flip Evo A13mt-243us 13.4" Touchscreen Convertible 2 In 1 Notebook - Full Hd Plus - Intel Core I7 13th Gen I7-1360p - Intel Evo Platform - 16 Gb - 1 Tb (291710)
$1,095.18