MSI
MSI Vector 16 HX AI A2XW Vector 16 HX AI A2XWHG-285US 16" Gaming Notebook - QHD+ - Intel Core Ultra 7 255HX - 32 GB - 1 TB SSD - Cosmo Gray (vector16hxa2285)
- SKU:
- 21238024
- MPN:
- vector16hxa2285
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/03/2026 05:51:22 AM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 05:51:22 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
VECTOR 16 HX AI A2XW | BORN FOR PERFORMANCE
Designed for STEM professionals, the Vector 16 HX AI delivers cutting-edge performance and rock-solid stability. It acts as a high-tech brain, seamlessly processing complex data with speed and precision. From software development to data analysis and simulations, the Vector 16 HX AI provides the performance and reliability engineers need to succeed.
Package Contents:
- Vector 16 HX AI A2XWHG-285US Gaming Notebook
- Standard Battery
- Power Adapter
Features
Package Contents:
Energy-related Products Directive (ErP)
Yes
- Vector 16 HX AI A2XWHG-285US Gaming Notebook
- Standard Battery
- Power Adapter
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Charger Included:
Yes
Features:
DLSS 4.0 Technology
Matrix Display
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Speaker Power Details | 2 x 2W |
| Speakers | Yes |
| Power Description | |
| Included Charger Power | 330 W |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| L2 Cache | 36 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Threads | 20 |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Processor Model | 255HX |
| NPU Name | AI Boost |
| Maximum Turbo Speed | 5.20 GHz |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | HM870 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.95 lb |
| Product Color | Cosmo Gray |
| Height | 1.12" |
| Color Family | Gray |
| Width | 14.1" |
| Depth | 11.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 Year Limited Warranty (Include 1 Year Global)</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Speed | 5600 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 96 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | QHD+ |
| Graphics Memory Capacity | 12 GB |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5070 Ti |
| Graphics Memory Technology | GDDR7 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | VECTOR 16 HX AI A2XW | BORN FOR PERFORMANCE Designed for STEM professionals, the Vector 16 HX AI delivers cutting-edge performance and rock-solid stability. It acts as a high-tech brain, seamlessly processing complex data with speed and precision. From software development to data analysis and simulations, the Vector 16 HX AI provides the performance and reliability engineers need to succeed. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Vector 16 HX AI A2XWHG-285US Gaming Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | VECTOR16HXA2285 |
| Product Model | Vector 16 HX AI A2XWHG-285US |
| Product Series | A2XW |
| Product Line | Vector 16 HX AI |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Copilot Key | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 5 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Vector 16 HX AI A2XW Vector 16 HX AI A2XWHG-285US 16" Gaming Notebook - QHD+ - Intel Core Ultra 7 255HX - 32 GB - 1 TB SSD - Cosmo Gray (vector16hxa2285)