MSI
MSI Vector GP66 Vector GP66 12UGS-419 15.6" Gaming Notebook - Intel Core i7 12th Gen i7-12700H 1.70 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Core Black (vectorgp6612419)
- SKU:
- 20042512
- MPN:
- vectorgp6612419
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
GEFORCE RTX 30 SERIES LAPTOPSTHE ULTIMATE PLAY
NVIDIA GeForce RTX 30 Series Laptop GPUs power the worlds fastest laptops for gamers and creators. Theyre built with AmpereNVIDIAs 2nd gen RTX architectureto give you the most realistic ray-traced graphics and cutting-edge AI features like NVIDIA DLSS. Plus, Max-Q Technologies unleash the power of AI to make thin, high-performance laptops that are faster and better than ever.
TRUE TO LIFE GAMING EXPERIENCE
The Vector GP66 comes with an OLED display and supports QHD 240Hz, which allows for a more accurate and realistic colors for the best visual experience with minimal motion blur for gaming.
* Optional. Actual specification may vary by countries.
NEXT GEN COOLING FOR NEXT GEN GAMING
Dedicated thermal solutions for both the CPU and GPU with 6 heat pipes, work harmoniously by minimizing the heat and maximizing the airflow for smooth gaming performance in a compact chassis.
HIGH SPEED TRANSFER
Vector series comes with the ultimate combination of data transfer interface and the widest bandwidth for an unrivaled experience.
PER-KEY RGB GAMING KEYBOARD BY STEELSERIES
Customize each key to your liking and receive real-time in-game status through keyboard lighting, or even watch the lights dance to your favorite tune!
THE WAY MUSIC SHOULD BE
Immerse yourself in lossless music and enjoy the premium sound quality with Vector GP Series. Experience and listen to audio the way it was intended.Manufacturer Part Number
VectorGP6612419
OS
Windows 11 Home
(MSI recommends Windows 11 Pro for business.)
CPU
Core i7-12700H
CPU Speed
1.7-4.7GHz
Chipset
-
Color
Core Black
Screen Size
15.6" QHD, Anti-Glare Wide View Angle 165Hz 2.5ms DCI-P3 100%
Resolution
1920x1080
(16:9)
GPU
NVIDIA GeForce RTXTM 3070 TI Laptop GPU
Up to 1535MHz Boost Clock 150W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost. Max.
195W CPU-GPU Power with MSI OverBoost Technology.
(May vary by scenario)
Video Memory
8G GDDR6
Keyboard
SteelSeries per-Key RGB with Anti-Ghost key (84 Key)
Audio
Nahimic 3 / Hi-Res Audio
Speaker Speakers
2Wx2
Memory
32GB (16Gx2)
DDR4 3200MHz
HDD Capacity
1TB NVMe SSD Gen4x4
HDD Interface
NVMe
LAN
2.5GbE
WLAN
Intel Wi-Fi 6 AX211(2x2 ax)
Bluetooth
BT 5.2
Card Reader
-
Webcam
720p HD Webcam
USB
3x USB3.2 Gen 1
Type-C Port
1x USB 3.2 Gen2/DP
Video Port
1x (8K at 60Hz / 4K at 120Hz) HDMI
Audio Port
1 Audio Combo (1/8")
AC Power Adaptor
280W
Battery Pack
4 cell (65Whr)Item Dimension (L inchxW inchxH inch)
21 x 15 x 5
Weight
12 lbs
Warranty Information
1 year Limited warranty (Include 1 Year Global)
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
China
- Vector GP66 12UGS-419 Gaming Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 280 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-12700H |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.25 lb |
| Product Color | Core Black |
| Height | 0.92" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.1" |
| Depth | 10.5" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1 year Limited warranty (Include 1 Year Global) |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3070 Ti |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | VECTOR GP66 l BORN FOR PERFORMANCE The brand new MSI Vector GP series, as its name implies, is the basic element of dimensional space. Using the "Vector" as a starting point, forming 2nd and 3rd dimension a stereoscopic structure and extending to the unknown existence. More from the Manufacturer |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Vector GP66 12UGS-419 Gaming Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | VECTORGP6612419 |
| Product Model | Vector GP66 12UGS-419 |
| Product Series | GP66 |
| Product Line | Vector |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Vector GP66 Vector GP66 12UGS-419 15.6" Gaming Notebook - Intel Core i7 12th Gen i7-12700H 1.70 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Core Black (vectorgp6612419)