MSI
MSI Vigor GK30 Gaming Keyboard (vigorgk30w)
- SKU:
- 20064748
- MPN:
- vigorgk30w
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/18/2024 03:23:01 AM PST
- Stock Update:
- 05/18/2024 03:23:01 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
SOLID BASE WITH MECHANICAL-LIKE SWITCHES
Mechanical-like plunger switches with 3-part construction provides a crisp typing experience with over 12 million life span.
- NORMAL MEMBRANE
- MECH. MEMBRANE
- CHERRY MX BLUE
SHOW YOUR COLORS
Customize your GK30 with 7 lighting effects in 6 lighting areas via Dragon Center.
CONTROL LED AND MEDIA VIA HOTKEYS
Convenient lighting hotkeys allow you to change speed, direction or mode without installing software.
At the top are hotkeys for volume adjustment and media controls.
STYLISH & PRACTICAL
GK30's water resistant floating key design looks great, and also makes it easy to clean when it gets dirty.
STAND YOUR GROUND IN BATTLE
The extremely steady Gaming Base right under the space bar provides increased support and improves anti-slip performance while gaming.
Features
Windows 10
Windows 8.1
Windows 8
Windows 7
Platform Supported:
PC
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Backlight Type | RGB LED |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Hot Keys | Volume Control |
| Backlight | Yes |
| Keyboard/Keypad Features | Water Resistant |
| Keyswitch Technology | Plunger |
| Power Description | |
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 1.50" |
| Weight (Approximate) | 2.30 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 17.24" |
| Product Color | White |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.18" |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB 2.0 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | SOLID BASE WITH MECHANICAL-LIKE SWITCHES Mechanical-like plunger switches with 3-part construction provides a crisp typing experience with over 12 million life span. NORMAL MEMBRANE MECH. MEMBRANE CHERRY MX BLUE SHOW YOUR COLORS Customize your GK30 with 7 lighting effects in 6 lighting areas via Dragon Center. CONTROL LED AND MEDIA VIA HOTKEYS Convenient lighting hotkeys allow you to change speed, direction or mode without installing software. At the top are hotkeys for volume adjustment and media controls. STYLISH & PRACTICAL GK30's water resistant floating key design looks great, and also makes it easy to clean when it gets dirty. STAND YOUR GROUND IN BATTLE The extremely steady Gaming Base right under the space bar provides increased support and improves anti-slip performance while gaming. |
| Product Type | Gaming Keyboard |
| Product Name | Vigor GK30 Gaming Keyboard |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | VIGORGK30W |
| Product Model | GK30 |
| Product Line | Vigor |
Warranty Information