MSI
MSI MPG Z690 EDGE WIFI Desktop Motherboard - Intel Chipset - Socket LGA-1700 - Intel Optane Memory Ready - ATX (z690edgewi)
- SKU:
- 18850991
- MPN:
- z690edgewi
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ENHANCED PERFORMANCEHigh performance MSI motherboards are loaded with advanced features and the latest technology to overwhelm any challenge at hand no matter whether youre a gamer, prosumer, or PC enthusiast.
CORE BOOST
Core Boost technology combines MSIs premium layout and digital power design which allows for faster and undistorted current delivery to the CPU at pin-point precision. Not only supporting multi-core CPU, also creating the perfect conditions for your CPU overclocking.
DIRECT 16 + 1 +1 PHASES POWER DESIGN
Unleash and sustain maximum performance with an aggressive VRM design built with a total of direct 16 +1+1 power phases. Combining 2x 8-pin power connectors and exclusive Core Boost technology, MPG series motherboard is ready to sustain heavy daily work.
MORE FOR PERFORMANCE
LOAD-LINE CALIBRATION
What you set, is what you get. LLC makes sure your CPU voltage remains 100% stable under any load. This greatly improves stability when demanding more CPU performance.
OVERVOLTAGE PROTECTION
Prevents potential short-circuit damage to the CPU and other critical components.
DIGITALL POWER DESIGN
A fully digital power design allows for faster and undistorted current delivery to the CPU at pin-point precision. Creating the perfect conditions for CPU overclocking.
DOUBLE POWER CONNECTORS
Two 8-pin connectors deliver adequate power even for an overclocked multi-core CPU.
1-SECOND OVERCLOCKING
MSI Game Boost enables one-second overclocking, giving you the performance boost you need to get more FPS.CPU (MAX SUPPORT)
i9SOCKET
1700CHIPSET
Intel Z690 ChipsetDDR5 MEMORY
6400(OC)/ 6200(OC)/ 6133(OC)/ 6000(OC)/ 5800(OC)/ 5600(OC)/ 5400(OC)/ 5333(OC)/ 5200(OC)/ 5066(OC)/ 5000(OC)/ 4800(JEDEC) MHzMEMORY CHANNEL
DualDIMM SLOTS
4MAX MEMORY (GB)
128PCI-E X16
3SATAIII
6PCI-E X1
1M.2 SLOT
4RAID
0/1/5/10LAN
1x Intel I225-V 2.5G LANUSB 3.2 PORTS (FRONT)
1(Gen 2, Type C), 2(Gen 1, Type A)USB 3.2 PORTS (REAR)
1(Gen 2x2, Type C), 5(Gen 2, Type A)WIFI AND BLUETOOTH
Intel Wi-Fi 6E moduleUSB 2.0 PORTS (FRONT)
4USB 2.0 PORTS (REAR)
2AUDIO PORTS (REAR)
5+ Optical S/PDIF (Realtek ALC4080 Codec)DISPLAYPORT
1
Package Contents:
- MPG Z690 EDGE WIFI Desktop Motherboard
- Wi-Fi Antenna
- User Manual
- Quick Installation Guide
- EZ M.2 Clips
- Screwdrivers
- USB Drive
- Cleaning Brush
- 2 x SATA Cables
- 1 to 2 RGB LED Extention Y Cable
- Rainbow RGB LED Extention Cable
- Cable Strikers
- MPG Strikers
- Case Badge
- Reward Program / Shout Out Flyer
- Registration Card
- Product Catalog
Features
Package Contents:
China
- MPG Z690 EDGE WIFI Desktop Motherboard
- Wi-Fi Antenna
- User Manual
- Quick Installation Guide
- EZ M.2 Clips
- Screwdrivers
- USB Drive
- Cleaning Brush
- 2 x SATA Cables
- 1 to 2 RGB LED Extention Y Cable
- Rainbow RGB LED Extention Cable
- Cable Strikers
- MPG Strikers
- Case Badge
- Reward Program / Shout Out Flyer
- Registration Card
- Product Catalog
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 3 |
| Total Number of PCI Express Slots | 4 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Built for the high performance gaming enthusiasts competing at the highest level, the MSI MPG Z690 Edge Wifi is loaded with advanced features and the latest technology for your custom built gaming rig. |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Product Name | MPG Z690 EDGE WIFI Desktop Motherboard |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | Z690EDGEWI |
| Product Model | Z690 EDGE WIFI |
| Product Line | MPG |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Multi GPU Supported | CrossFire |
| Processor Generation Supported | 12th Gen |
| Processor Supported |
|
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Chipset Model | Z690 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 6 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 7 |
| Number of Onboard USB 3.2 Ports | 3 |
| Number of M.2 Interfaces | 4 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 5 |
| S/PDIF | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.2 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI MPG Z690 EDGE WIFI Desktop Motherboard - Intel Chipset - Socket LGA-1700 - Intel Optane Memory Ready - ATX (z690edgewi)