MSI
MSI Z790-P WIFI DDR4 Desktop Motherboard - Intel Z790 Chipset - Socket LGA-1700 - ATX (proz790pwifid4)
- SKU:
- 19298945
- MPN:
- proz790pwifid4
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
PRO Z790-P WIFI DDR4PRO Z790-P WIFI DDR4 is designed with tons of flexible tools and convenient Wi-Fi solution with DDR4 memory version.
OPTIMIZED FOR WATER COOLING
Designed to support the most popular All-In-One & customized water cooling solutions on the market. A dedicated water pump PIN header supports up to 3 amp, giving you full control of the water pump speed. A clearly marked keep-out-zone allows for easy and safe installation and a perfect fit.
14+1+1 POWER DESIGN
Unleash and sustain the maximum performance with a VRM design built with a total of 14+1+1 power design. Combining dual power connectors and exclusive Core Boost technology, MSI PRO Series motherboards are ready to sustain heavy daily work.
OPTIMIZED PCB SOLUTION
The PCB design has been optimized for higher bandwidth and faster transfer speeds, which is also beneficial for reliable circuit transmission.
FAST AND FUTURE-READY STORAGE
MSI PRO series motherboards support all the latest storage standards, which allows users to connect any ultra-fast storage device. Start games faster, load levels faster and have a real advantage over your enemies.
DOUBLE BANDWIDTH WITH USB 3.2 GEN 2X2 20G
Using USB 3.2 devices has never been faster! MSI PRO series motherboards offer a wide variety of options to connect and boost your USB devices, offering never before seen USB speeds up to 20Gb/s when connecting the Rear USB Type-C.
MEMORY BOOST
MSI conducts thorough memory testing with the most popular memory brands under extreme conditions to ensure your system runs stable no matter what. Our memory partners include brands like Corsair, Crucial, Kingston, G.Skill and many more to optimize memory modules and configurations. CHIPSET
INTEL Z790 CPU SUPPORT
Supports 12th/13th Gen Intel CoreTM Processors, Pentium Gold and Celeron Processors
LGA 1700 MEMORY
4x DDR4, Maximum Memory Capacity 128GB
Memory Support 5333/5200/5066/5000/4800/4600/4533/4400/4266/4000/3866/3733/3600/3466/3333(O.C.)/3200/3000/2933/2800/2666/2400/2133(By JEDCE and POR)
Max. overclocking frequency:
- 1DPC 1R Max speed up to 5333+ MHz
- 1DPC 2R Max speed up to 4800+ MHz
- 2DPC 1R Max speed up to 4400+ MHz
- 2DPC 2R Max speed up to 4000+ MHz
Supports Dual-Channel mode
Supports non-ECC, un-buffered memory
Supports Intel Extreme Memory Profile (XMP) ONBOARD GRAPHICS
1x HDMITM
1x DisplayPort
Support HDMITM 2.1 with HDR, maximum resolution of 4K 60HzNote
Support DP 1.4, maximum resolution of 4K 60HzNote
Note:Available only on processors featuring integrated graphics. Graphics specifications may vary depending on the CPU installed. EXPANSION SLOT
3x PCI-E x16 slot
1x PCI-E x1 slot
PCI_E1 PCIe 5.0 supports up to x16 (From CPU)
PCI_E2 PCIe 3.0 supports up to x1 (From Chipset)
PCI_E3 PCIe 4.0 supports up to x4 (From Chipset)
PCI_E4 PCIe 3.0 supports up to x1 (From Chipset) STORAGE
4x M.2 slot
M.2_1 (From CPU) supports up to PCIe 4.0 x4 , supports 22110/2280/2260/2242 devices
M.2_2 (From Chipset) supports up to PCIe 4.0 x4 , supports 2280/2260/2242 devices
M.2_3 (From Chipset) supports up to PCIe 4.0 x4 / SATA mode, supports 2280/2260/2242 devices
M.2_4 (From Chipset) supports up to PCIe 4.0 x4 / SATA mode, supports 2280/2260/2242 devices
6x SATA 6G port RAID
Supports RAID 0, RAID 1, RAID 5 and RAID 10 for SATA storage devices
Supports RAID 0, RAID 1, RAID 5 and RAID 10 for M.2 NVMe storage devices USB
4x USB 2.0 (Rear)
4x USB 2.0 (Front)
2x USB 3.2 Gen1 Type A (Rear)
4x USB 3.2 Gen1 Type A (Front)
1x USB 3.2 Gen2 Type A (Rear)
1x USB 3.2 Gen2 Type C (Front)
1x USB 3.2 Gen2x2 Type C (Rear) LAN
Intel 2.5Gbps LAN WIRELESS / BLUETOOTH
Intel Wi-Fi 6E
The Wireless module is pre-installed in the M.2 (Key-E) slot
Supports MU-MIMO TX/RX, 2.4GHz / 5GHz / 6GHzNote (160MHz) up to 2.4Gbps
Supports 802.11 a/ b/ g/ n/ ac/ ax
Supports Bluetooth 5.3, FIPS, FISMA
Note: Wi-Fi 6E 6GHz may depend on every countrys regulations and will be ready in Windows 10 build 21H1 and Windows 11. AUDIO
Realtek ALC897 Codec
7.1-Channel High Definition Audio INTERNAL I/O
1x Power Connector(ATX_PWR)
2x Power Connector(CPU_PWR)
1x CPU Fan
1x Pump Fan
6x System Fan
2x Front Panel (JFP)
1x Chassis Intrusion (JCI)
1x Front Audio (JAUD)
1x TBT connector (JTBT, supports RTD3)
1x Tuning Controller connector(JDASH)
2x Addressable V2 RGB LED connector (JARGB_V2)
1x RGB LED connector(JRGB)
1x TPM pin header(Support TPM 2.0)
4x USB 2.0
4x USB 3.2 Gen1 Type A
1x USB 3.2 Gen2 Type C LED FEATURE
4x EZ Debug LED BACK PANEL PORTS
Keyboard / Mouse
DisplayPort
USB 2.0
2.5G LAN
Wi-Fi / Bluetooth
Audio Connectors
Flash BIOS Button
USB 2.0
HDMITM
USB 3.2 Gen 1 5Gbps (Type-A)
USB 3.2 Gen 2x2 20Gbps (Type-C)
USB 3.2 Gen 2 10Gbps (Type-A) OPERATING SYSTEM
Support for Windows 11 64-bit, Windows 10 64-bit PCB DIMENSION
ATX
243.84mmx304.8mmItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
14 x 11 x 3
Weight
4.00 lb
Warranty Information
3 Years
Features
Package Contents:
China
- PRO Z790-P WIFI DDR4 Desktop Motherboard
- European Union Regulatory Notice
- Quick Installation Guide
- Wi-Fi Antenna
- 2 x SATA Cables
- 3 x M.2 Clips
- Driver DVD
- I/O Shiled
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 3 |
| Total Number of PCI Express Slots | 4 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | PRO Z790-P WIFI DDR4 PRO Z790-P WIFI DDR4 is designed with tons of flexible tools and convenient Wi-Fi solution with DDR4 memory version. BUSINESS ELEGANCE The PRO Series is tailored to professionals from all walks of life. The lineup features impressive performance and high quality, while aiming to provide users incredible experience. Users who care about productivity and efficiency can definitely count on the MSI PRO Series to assist you with multitasking and increasing efficiency. |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Product Name | PRO Z790-P WIFI DDR4 Desktop Motherboard |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | PROZ790PWIFID4 |
| Product Model | Z790-P WIFI DDR4 |
| Product Series | PRO |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation Supported | 13th Gen |
| Processor Supported |
|
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Chipset Model | Z790 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 6 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 9 |
| Number of Onboard USB 3.2 Ports | 5 |
| Number of M.2 Interfaces | 4 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.2 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Z790-P WIFI DDR4 Desktop Motherboard - Intel Z790 Chipset - Socket LGA-1700 - ATX (proz790pwifid4)