mushkin
Mushkin 16GB [2 x 8GB] DDR4 SDRAM Memory Kit (997038)
- SKU:
- 18977079
- MPN:
- 997038
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Mushkin 997038 PC3L-12800 SODIMM DDR3 SODIMM- 204-Pin DDR3 SO-DIMM DDR3L 1600 Laptop Memory
- The Mushkin Enhanced Essentials 997038 memory provides stability and durability you can count on in demanding
- Capacity: 16 GB
- Type: 204-Pin DDR3 SO-DIMM
- Speed: DDR3L 1600
- RAM: ?12 ddr3_sdram
- Memory Speed: ?1600 MHz
- Brand: ?Mushkin
- Item model number: ?997038
- Item Weight: ?4.4 pounds
- Product Dimensions: ?23.62 x 23.62 x 33.46 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?23.62 x 23.62 x 33.46 inches
- Color: ?DDR3L-1600MHz CL-11
- Computer Memory Type: ?DDR3 SDRAM
- Voltage: ?220
- Batteries: ?1 Lithium Ion batteries required.
- Manufacturer: ?Mushkin Enhanced Essentials
- Language: ?English, English, English, English, English
Details
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | SODIMM |
| Number of Pins | 204-pin |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Mushkin |
| Manufacturer Website Address | http://www.mushkin.com |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 16GB (2 x 8GB) DDR4 SDRAM Memory Kit |
| Manufacturer | Mushkin, Inc |
| Manufacturer Part Number | 997038 |
| Product Line | Essentials |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Number of Modules | 2 x 8GB |
| Memory Size | 16 GB |
| CAS Latency | CL11 |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Error Checking | Non-ECC |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Mushkin 16GB [2 x 8GB] DDR4 SDRAM Memory Kit (997038)