mushkin
Mushkin Silverline 32GB [2 x 16GB] DDR4 SDRAM Memory Kit (msl4u213ff16gx2)
- SKU:
- 19725410
- MPN:
- msl4u213ff16gx2
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Compatible Timings
This product is programmed to use timings that offer maximum compatibility with your system and original memory.
Compatible Frequency
This product is engineered to operate at the optimum frequency for compatibility with your system.
Lifetime Warranty
Quality guaranteed - we offer a lifetime warranty on this product and genuine, unmatched service and support.
Stiletto Heatsink
This product is equipped with the Stiletto™ Heatsink.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | DIMM |
| Number of Pins | 288-pin |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Mushkin |
| Manufacturer Website Address | http://www.mushkin.com |
| Marketing Information | Compatible Timings This product is programmed to use timings that offer maximum compatibility with your system and original memory. Compatible Frequency This product is engineered to operate at the optimum frequency for compatibility with your system. Lifetime Warranty Quality guaranteed - we offer a lifetime warranty on this product and genuine, unmatched service and support. Stiletto Heatsink This product is equipped with the Stiletto™ Heatsink. More from the Manufacturer |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | Silverline 32GB (2 x 16GB) DDR4 SDRAM Memory Kit |
| Manufacturer | Mushkin, Inc |
| Manufacturer Part Number | MSL4U213FF16GX2 |
| Product Line | Silverline |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Memory Size | 32 GB |
| CAS Latency | CL15 |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Device Supported |
|
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Mushkin Silverline 32GB [2 x 16GB] DDR4 SDRAM Memory Kit (msl4u213ff16gx2)