Muxlab
MuxLab Stereo Hi-Fi Balun (500028)
- SKU:
- 20085985
- MPN:
- 500028
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/07/2025 11:49:28 AM PST
- Stock Update:
- 10/07/2025 11:49:28 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MuxLab Stereo Hi-Fi Balun 500028- Muxlab Stereo Hi-Fi Balun with Color Coded RCA Male Plugs - Muxlab Lifetime Warranty
- Cost-efficient cabling
- Extend stereo Hi-Fi audio signal distances up to 3250ft / 1km via single Cat5e/6
- Quicker moves, adds and changes
- Color coded RCA cable leads (male plugs)
- Brand: Muxlab
- Connector Type: RCA
- Cable Type: Composite
- Connector Gender: Male-to-Male
- Unit Count: 1.00 Count
- Item Weight: 0.2 Kilograms
- Product Dimensions: 7.87 x 5.91 x 1.18 inches
- Item Weight: 7 ounces
- Manufacturer: Muxlab
The Muxlab Stereo Hi-Fi Wall-Plate Balun (500028-WP-US) allows an unbalanced line-level Hi-Fi stereo analog audio to be transmitted via single Cat5e/6 cable in a point-to-point connection to distances of up to 3250ft / 1km.The product is designed for audio applications where full-range, hi-fidelity audio frequency response is required. Used in pairs, the Stereo Hi-Fi Balun can be used with the 500028 (male RCA connectors). Compatible with decora face plates.
Features
Additional Information:
Canada
- Cost-efficient cabling
- ABS Fire retardant plastic
- Up to 3,250 ft (1km) via Cat 5 UTP
- Color-coded RCA cable leads
- Quicker moves, adds and changes
Country of Origin:
Canada
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.10 oz |
| Height | 1" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 2.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Number of Audio Line In | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | MuxLab |
| Manufacturer Website Address | http://www.muxlab.com |
| Marketing Information | The Stereo Hi-Fi Balun allows unbalanced line level stereo analogue audio to be transmitted via Category 5 unshielded copper twisted pair (UTP) in a point-to-point connection. The product is designed for audio applications where full-range, hi-fidelity audio frequency response is required. Used in pairs, the Stereo Hi-Fi Balun eliminates costly and bulky coaxial cable, allowing audio equipment to be connected or moved within a structured cabling environment. |
| Product Type | Signal Splitter |
| Product Name | Stereo Hi-Fi Balun |
| Manufacturer | MuxLab, Inc |
| Manufacturer Part Number | 500028 |
| Product Model | 500028 |
| Technical Information | |
| Maximum Frequency | 20 kHz |
| Minimum Frequency | 20 Hz |
| Impedance | 100 Ohm |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MuxLab Stereo Hi-Fi Balun (500028)