Adesso
myGEKOgear by Adesso Cyclone O2 Mini HEPA 13 Carbon Filter Air Purifier, Essential Oil, Air Quality Sensor (guao2)
- SKU:
- 19304592
- MPN:
- guao2
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:08:48 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $79.55 each 79.55 |
| Buy 3 | and pay only $77.06 each 77.06 |
| Buy 4 - 7 | and pay only $75.88 each 75.88 |
| Buy 8 or above | and pay only $74.20 each 74.2 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:08:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features:
Cleaner Air with Turbo Cyclone Technology: Clean the air around you from 99.99% of dust, pollen, smoke, odors, and pet dander. Equipped with the cylindrical 360° air intake and HEPA 13 activated carbon filter so you can start breathing clean air wherever you are.
Air Quality Sensor: Equipped with intelligent sensors to detect the current air quality. Green for good air quality, blue for poor air quality, and red for bad air quality.
Essential Oil Diffuser
Sleek & Lightweight Design: The O2 air purifier weighs 0.5lbs so it's portable and sleek to take with you anywhere. It can power on horizontally or vertically, which ever position fitting your needs.
Low Noise Levels (37-48db Full Speed): Grab and go with the O2 to take in your car, library, office, and many other quiet spaces without disturbing those around you.
Features
Yes
Application/Usage:
Remove Bacteria
Remove Smoke
Remove Odor
Remove Formaldehyde
Remove Volatile Organic Compound
Remove Dust
Remove Pollen
Remove Pet Dander
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 5 V |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Height | 6.6" |
| Width | 3" |
| Depth | 3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | GekoGear |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Marketing Information | Features: Cleaner Air with Turbo Cyclone Technology: Clean the air around you from 99.99% of dust, pollen, smoke, odors, and pet dander. Equipped with the cylindrical 360° air intake and HEPA 13 activated carbon filter so you can start breathing clean air wherever you are. Air Quality Sensor: Equipped with intelligent sensors to detect the current air quality. Green for good air quality, blue for poor air quality, and red for bad air quality. Essential Oil Diffuser Sleek & Lightweight Design: The O2 air purifier weighs 0.5lbs so it's portable and sleek to take with you anywhere. It can power on horizontally or vertically, which ever position fitting your needs. Low Noise Levels (37-48db Full Speed): Grab and go with the O2 to take in your car, library, office, and many other quiet spaces without disturbing those around you. More from the Manufacturer |
| Product Type | Air Purifier |
| Product Name | Cyclone O2 |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | GUAO2 |
| Technical Information | |
| Particle Size | 0.300 µm |
| Particle Removal Efficiency | 100% |
| Purification Technology |
|
| Number of Fan Speeds | 3 |
| Features |
|
Warranty Information