Naxa
Naxa 10.1" Tft Led Digital Photo Frame - 10.1" Led Digital Frame - Black - 1024 X 600 - Cable - 16:9 - Jpeg - Automatic Image Rotation, Clock, Slideshow, Zoom, Calendar - Usb - Desktop (nf-1000)
- SKU:
- 18060069
- MPN:
- nf-1000
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/13/2021 01:57:56 PM PST
- Stock Update:
- 09/13/2021 01:57:56 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
10.1 Digital Photo Frame. Bring all of your beloved family photos into one frame with 10.1" Digital Photo Frame (NF1000). No need to worry about cluttered pictures and photo frames. The NF1000 displays up to 32MB worth of family photos via SD/SDHC memory card or USB memory stick and supports JPEG format in just a single frame. Just craft a slideshow of your favorite photos of your loved ones through the highresolution 10.1" LCD screen. The NF900 also comes equipped with a clock and various calendar modes adding additional convenience and usage to the sentimental quality of picture frames. A 10.1" LCD screen to display your favorite photos from memory cards or USB memory sticks. 10.1" TFT LCD Display with LED backlight (1024 x 600) 32 MB builtin memory to store several of your favorite photos. Displays digital JPEG files. Supports SD/SDHC memory cards and USB flash drives. Slideshow clock and calendar modes. Power: AC 100240V (DC 5V 1A)Accessories included: AC power adapter stand.Features
Package Contents:
- 10.1" TFT LED Digital Photo Frame
- AC Power Adapter
Specs
| Power Description | |
| Power Source | AC Adapter |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 1.13 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 7.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 10.8" |
| Depth | 1" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Display & Graphics | |
| Screen Resolution | 1024 x 600 |
| Screen Size | 10.1" |
| Screen Type | LED |
| Memory | |
| Memory Card Supported |
|
| General Information | |
| Brand Name | Naxa |
| Manufacturer Website Address | http://www.naxa.com |
| Marketing Information | A 10.1" LCD screen to display your favorite photos from memory cards or USB memory sticks |
| Product Type | Digital Frame |
| Product Name | 10.1" TFT LED Digital Photo Frame |
| Manufacturer | Emerson by NAXA |
| Manufacturer Part Number | NF-1000 |
| Product Model | NF-1000 |
| Technical Information | |
| External Flash Drive Support | Yes |
| Features |
|
| Connectivity Technology | Cable |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Image | |
| Image Formats | JPEG |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Naxa 10.1" Tft Led Digital Photo Frame - 10.1" Led Digital Frame - Black - 1024 X 600 - Cable - 16:9 - Jpeg - Automatic Image Rotation, Clock, Slideshow, Zoom, Calendar - Usb - Desktop (nf-1000)