Naxa
Naxa NT-90 9" LCD TV - Shiny Black (NT90)
- SKU:
- 18071201
- MPN:
- nt-90
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/19/2021 09:27:56 PM PST
- Stock Update:
- 08/19/2021 09:27:56 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Enjoy TV broadcasts (ATSC/NTSC tuner) with the NT-90 Portable TV, includes an additional external antenna for enhanced TV reception. Play multimedia files from USB and SD memory cardsFeatures
- Enjoy TV broadcasts (ATSC/NTSC tuner)
- Additional external antenna for enhanced TV reception
- Play multimedia files from USB and SD memory cards
- Digital multimedia support: JPG, MP3, MPEG2, MPEG2_HD, MPEG4,
- MPEG4_SD, MPEG4_HD, H.264, FLV
- 3-way power: AC power adapter, DC car adapter, and rechargeable battery
- Built-in rechargeable battery provides 1.5 hours of play time
- Two A/V input connectors and external antenna
- Headphone jack (3.5 mm) and built-in stereo speakers
- Screen Type: 9" TFT LCD (800 x 480)
- Removable Memory Support: USB, SD
- Playable Media Formats: JPG, MP3, MPEG-2, MPEG2-HD, MPEG4, MPEG4_SD, MPEG4_HD, H.264, FLV
- Input: 2 AV inputs, external antenna
- Output: 3.5mm headphone jack
- Power Source: Rechargeable battery (3.7V, 1900 mAh), AC adapter 100-240V, DC car cord 12V
- Battery Life: 1.5 hours
- Accessories included: Remote control, 2 stands, AC adapter, DC car cord, 3.5mm plug to RCA female adapter, F type antenna adapter, telescopic antenna, external antenna
Features
Package Contents:
- 9" Portable TV & Digital Multimedia Player
- Remote control
- CR2025 battery
- 2 x Stands
- AC adapter
- DC car cord
- 3.5mm Plug to RCA female adaptor
- F Type antenna adaptor
- Telescopic antenna
- External antenna
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.21 lb (0.55 kg) |
| Product Color | Shiny Black |
| Height | 6.25" (159 mm) |
| Color Family | Black |
| Width | 10.25" (260 mm) |
| Depth | 1.75" (44 mm) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Energy & Performance | |
| Energy Consumption per Year | 24.5 kWh |
| Video | |
| Digital Tuner | ATSC |
| Maximum Resolution | 800 x 480 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| General Information | |
| Brand Name | Naxa |
| Manufacturer Website Address | http://www.naxa.com |
| Product Type | LCD TV |
| Product Name | 9" Portable TV & Digital Multimedia Player |
| Manufacturer | Emerson by NAXA |
| Manufacturer Part Number | NT-90 |
| Product Model | NT-90 |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 9" |
| Features | Media Player |
| Screen Size Class | 9" |
| Audio | |
| RMS Output Power | 1.60 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Naxa NT-90 9" LCD TV - Shiny Black (NT90)