Naxa
Naxa Bluetooth FM Transmitter (NA3033)
- SKU:
- 18361493
- MPN:
- na-3033
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/22/2025 01:06:57 AM PST
- Stock Update:
- 08/22/2025 01:06:57 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
&bullFeatures
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| Product Color |
|
| Height | 1.8" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 3.4" |
| Depth | 3.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Cigarette Lighter Plug | Yes |
| USB | Yes |
| Headphone | Yes |
| Auxiliary Input | Yes |
| Display & Graphics | |
| Display Screen Type | LED |
| Memory | |
| Memory Card Supported | microSD |
| General Information | |
| Brand Name | Naxa |
| Manufacturer Website Address | http://www.naxa.com |
| Marketing Information | Broaden your entertainment experience while you travel with Naxa's Wireless FM Transmitter with Built-in MP3 Player (NA-3033). This device allows you to stream high-quality audio from MP3s, USBs, and SD memory cards right to your stereo. Charge your device via the USB port while enjoying your favorite songs at the same time. Both compact and lightweight, this device is easily portable for travel. Built with a user-friendly design, this device comes with an adjustable arm, providing better convenience and safety for use while driving. Plugs easily into any vehicle's 12V power receptacle. |
| Product Type | FM Transmitter |
| Product Name | Bluetooth FM Transmitter |
| Manufacturer | Emerson by NAXA |
| Manufacturer Part Number | NA3033 |
| Product Model | NA-3033 |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Technical Information | |
| Frequency Band Type | FM |
| Number of FM Station Presets | 206 |
| Maximum Frequency (FM) | 108 MHz |
| Features |
|
| Minimum Frequency (FM) | 87.50 MHz |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Naxa Bluetooth FM Transmitter (NA3033)