Naxa
Naxa 8-in-1 Charging Station (nap-5001)
- SKU:
- 19155292
- MPN:
- nap-5001
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/07/2023 09:01:30 AM PST
- Stock Update:
- 09/07/2023 09:01:30 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Charges up to 8 devices at once making it perfect for families office settings or public occasions. Sturdy clear dividers between ports of the docking station provide a good spot that prevents devices from slipping out. 2 x 20W USB-C High Power Delivery (PD) ports allow you to charge your Apple Android and other devices faster than ever before. 4 USB ports add additional charging options with a maximum total output of 70W the fast-charging capabilities will have all of your devices running at full strength in no time. Smart IC technology allows the unit to automatically identify your devices and distribute the safest current at the fastest possible speed. Comes with 2 AC outlets built-in allowing you also charge your laptop computer and/or other AC powered products. Built with over current and overload protection ensuring your charging experience is a safe one. Accessories included: User manual.Package Contents:
- 8-in-1 Charging Station
- User Manual
Features
Package Contents:
China
- 8-in-1 Charging Station
- User Manual
Compatibility:
- Laptop
- Computer
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Length | 5" |
| Product Color | Black |
| Height | 7.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 1.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| General Information | |
| Brand Name | Naxa |
| Manufacturer Website Address | http://www.naxa.com |
| Product Type | Cradle |
| Product Name | 8-in-1 Charging Station |
| Manufacturer | Emerson by NAXA |
| Manufacturer Part Number | NAP-5001 |
| Product Model | NAP-5001 |
| Technical Information | |
| Charging Capability | Yes |
| Number Of Devices Charged Simultaneously | 8 |
| Device Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Naxa 8-in-1 Charging Station (nap-5001)