Naxa
Naxa NDC-406 Digital Camcorder - 2" LCD - CMOS - 4K - Black
- SKU:
- 18060055
- MPN:
- ndc-406
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/29/2021 06:02:09 AM PST
- Stock Update:
- 07/29/2021 06:02:09 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Capture all of life's adventures in high-quality image and video with Naxa's Waterproof 4K Action Cam (NDC-406). This camera is built to withstand the rigors of even the most action packed moments, thanks to a rugged frame that allows it to go where normal cameras couldn't dare. Both waterproof and dust proof, you can use this camera to its fullest right out of the box, no additional accessories needed. Get creative with the Wi-Fi remote trigger feature, allowing you to capture an even wider variety of super wide-angle shots in high-res 4K quality. Utilize the micro HDMI output to share your moments with friends and family on the big screen. Never run out of space thanks to the MicroSD/MicroSDHC card slot that allows you to store up to 32GB of media. Assorted mounting accessories included.
Package Contents:
- Waterproof 4K Action Camera
- Assorted Mounting Accessories
Features
- Waterproof 4K Action Camera
- Assorted Mounting Accessories
Specs
| Storage | |
| Recording Formats | 4K |
| Recording Media | Memory Card |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.64 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 1.6" |
| Color Family | Black |
| Width | 2.3" |
| Depth | 0.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 2" |
| Display Screen Type | LCD |
| Number of Image Sensors | 1 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Video | |
| Video Formats | H.264 |
| Memory | |
| Memory Card Supported |
|
| General Information | |
| Brand Name | Naxa |
| Manufacturer Website Address | http://www.naxa.com |
| Marketing Information | Capture all of life's adventures in high-quality image and video with Naxa's Waterproof 4K Action Cam (NDC-406). This camera is built to withstand the rigors of even the most action packed moments, thanks to a rugged frame that allows it to go where normal cameras couldn't dare. Both waterproof and dust proof, you can use this camera to its fullest right out of the box, no additional accessories needed. Get creative with the Wi-Fi remote trigger feature, allowing you to capture an even wider variety of super wide-angle shots in high-res 4K quality. Utilize the micro HDMI output to share your moments with friends and family on the big screen. Never run out of space thanks to the MicroSD/MicroSDHC card slot that allows you to store up to 32GB of media. Assorted mounting accessories included. More from the Manufacturer |
| Product Type | Digital Camcorder |
| Product Name | Waterproof 4K Action Camera |
| Manufacturer | Emerson by NAXA |
| Manufacturer Part Number | NDC-406 |
| Product Model | NDC-406 |
Warranty Information