Naxa
Naxa NDC-409 Digital Camcorder - 2" LCD Screen - CMOS - Full HD - Shiny Black
- SKU:
- 18534951
- MPN:
- ndc-409
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Naxa NDC-409 2 in. Waterproof Full HD Action Camera Shiny Black- Screen Size: 2"
- Display Screen Type: LCD
- Number of Image Sensors: 1
- Image Sensor Type: CMOS
- Aspect Ratio: 16:9
- Brand Name: ?Naxa Electronics
Capture all of life's adventures with high-quality images and videos using Naxa's Waterproof Action Cam (NDC-409). Providing crystal-clear images in 1080p (interpolated) resolution, you'll never want to leave home without it. Thanks to its rugged frame and the included waterproof case, this camera is built to withstand the rigors of even the most action-packed moments. Get creative with the Wi-Fi remote trigger feature, allowing you to capture super-wide-angle shots in HD. Utilize the micro HDMI output to share your moments with loved ones on the big screen. Never run out of space with the 32 GB MicroSD/SDHC card slot. Assorted mounting accessories included. Manufacturer: Naxa Electronics, Inc. Manufacturer Part Number: NDC-409. Brand Name: Naxa. Product Model: NDC-409. Product Name: Waterproof FHD Action Camera. Product Type: Digital Camcorder. [Display & Graphics] Screen Size: 2". Display Screen Type: LCD. Number of Image Sensors: 1. Image Sensor Type: CMOS. Aspect Ratio: 16:9. [Storage] Recording Media: Memory Card. Recording Formats: Full HD. [Memory] Memory Card Supported: microSD. microSDHC. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. USB: Yes. [Physical Characteristics] Color: Shiny Black. Height: 1.6". Width: 1.1". Depth: 2.3". Weight (Approximate): 4.80 oz. [Miscellaneous] Package Contents: Waterproof FHD Action Camera Waterproof Case Mounting Accessories Pack . Features: Water Proof. Dust Proof. [Warranty] Limited Warranty: 1 Year.
Features
- Waterproof FHD Action Camera
- Waterproof Case
- Mounting Accessories Pack
Features:
Water Proof
Dust Proof
Country of Origin:
China
Specs
| Storage | |
| Recording Formats | Full HD |
| Recording Media | Memory Card |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| Product Color | Shiny Black |
| Height | 1.6" |
| Color Family | Black |
| Width | 1.1" |
| Depth | 2.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 2" |
| Display Screen Type | LCD |
| Number of Image Sensors | 1 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Memory | |
| Memory Card Supported |
|
| General Information | |
| Brand Name | Naxa |
| Manufacturer Website Address | http://www.naxa.com |
| Marketing Information | Capture all of life's adventures with high-quality images and videos using Naxa's Waterproof Action Cam (NDC-409). Providing crystal-clear images in 1080p (interpolated) resolution, you'll never want to leave home without it. Thanks to its rugged frame and the included waterproof case, this camera is built to withstand the rigors of even the most action-packed moments. Get creative with the Wi-Fi remote trigger feature, allowing you to capture super-wide-angle shots in HD. Utilize the micro HDMI output to share your moments with loved ones on the big screen. Never run out of space with the 32 GB MicroSD/SDHC card slot. Assorted mounting accessories included. |
| Product Type | Digital Camcorder |
| Product Name | Waterproof FHD Action Camera |
| Manufacturer | Emerson by NAXA |
| Manufacturer Part Number | NDC-409 |
| Product Model | NDC-409 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
Warranty Information