Naxa
Naxa 7" Bluetooth DVD Player (NDL256)
- SKU:
- 18473649
- MPN:
- ndl-256
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/03/2023 09:01:45 AM PST
- Stock Update:
- 10/03/2023 09:01:45 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
https://s3.amazonaws.com/zr-product-images/8ece0531c23137d0ad05eb6ddfbfaffc.jpg Features- Stream music wirelessly with Bluetooth
- Play CDs, MP3s, or AM/FM radio broadcasts
- Play digital media from USB memory sticks and SD/SDHC memory cards
- Twin speakers with powerful full-range drivers
- Composite A/V output, headphone jack, 3.5mm AUX and microphone input
- Uses AC or DC power, or 8 "C" batteries
- Convenient remote control included
- Screen Type: 7" TFT LCD Resolution: 800 x 400 Brightness: 230 cd/m2
- Contrast ratio: 400:1 (typical)
- Speakers: Twin speakers with full-range drivers, RMS: 5 W, Peak: 8 W
- Disc Support: DVD, DVDR/RW, CD, CD-R/RW
- Removable Memory Support: USB, SD/SDHC (max 32 GB)
- Playable Media Formats: Video: MPEG-2 (DVD), MPEG-1 Audio: CD audio, MP3, WMA, AC-3, OGG
- Broadcast Tuner: AM/FM radio (analog)
- Output: RCA composite video, RCA stereo audio, 3.5 mm headphone
- Input: Bluetooth 2.1 + EDR, 3.5 mm AUX audio
- Power Source: AC 120 V, DC 12 V, 8 "C" size batteries (not included)
- Operating Power: 20 W Standby Power: 2.8 W
- Accessories Included: A/V cable, Full-function remote control, AC power cable, DC car adapter
Package Contents:
- 7" Bluetooth DVD Player
- Remote control
- A/V cable
- AC power cable
- DC car cord
- External antenna
Features
Package Contents:
China
- 7" Bluetooth DVD Player
- Remote control
- A/V cable
- AC power cable
- DC car cord
- External antenna
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Power Source |
|
| Operating Power Consumption | 20 W |
| Standby Power Consumption | 2.80 W |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7.04 lb |
| Product Color |
|
| Height | 8" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 10.9" |
| Depth | 17.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Battery Size Supported | C |
| Battery Included | No |
| Number of Batteries Supported | 8 |
| Memory | |
| Memory Card Supported |
|
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 7" |
| Screen Type | LCD |
| General Information | |
| Brand Name | Naxa |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.naxa.com |
| Marketing Information | Experience unique entertainment with the 7" Bluetooth(R) DVD Boombox (NDL-256) from Naxa. The NDL-256 gives you remarkable versatility in use as a device that is both compact and portable. Featuring an innovative TFT/LCD display, ATSC tuner, and Bluetooth DVD player that lets you watch your favorite television shows wherever you go. It can support a range of audio and video file formats as well as card readers, allowing you to play a variety of digital media from SD cards, memory sticks, CDs, MP3, AM/FM radio, or DVDs.The twin speakers with full-range drivers give this boombox the kick to fill any room with resonating sound in crystal-clear quality. |
| Product Type | Radio/DVD Player Boombox |
| Product Name | 7" Bluetooth DVD Player |
| Manufacturer | Emerson by NAXA |
| Manufacturer Part Number | NDL256 |
| Product Model | NDL-256 |
| Technical Information | |
| Frequency Band Type | AM/FM |
| Features |
|
| Disc Capacity | 1 |
| Media Formats |
|
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Headphone | Yes |
| Auxiliary Input | Yes |
| Video | |
| Video Formats |
|
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Audio Formats |
|
| Speaker Form Factor | Integrated |
| RMS Output Power | 5 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Naxa 7" Bluetooth DVD Player (NDL256)