Naxa
Naxa NDS-8501 Portable Bluetooth Speaker System - Black
- SKU:
- 18287250
- MPN:
- nds-8501
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Naxa NDS-8501 Sound Pro Dual 8-Inch 4,000-Watt Portable Bluetooth Blaze Speakers with Full-Glow Disco Lights and Microphone- 4,000 watts total output power
- Two 8 in. woofers and one 1 in. tweeter pump out room-filling, high-quality audio with ease
- Wirelessly streams favorite media content via Bluetooth
- Connects to other Sound Pro NDS-8501 (True Wireless Speakers) (sold separately) allowing user to sync speakers up to 33 ft. from each other without any wires
- Starts the party off right with the full glow disco light
- Package Dimensions: 24.4 x 10.8 x 10 inches
- Item Weight: 10.35 pounds
- Manufacturer: Naxa
Wirelessly stream all of your favorite media content via Bluetooth with the Naxa Dual 8 In. 4,000 Watt Portable Bluetooth Blaze Speaker with Full Glow Disco Lights. You can also connect to other Sound Pro NDS-8501 True Wireless Speakers (sold separately) allowing you to sync speakers up to 33 ft. from each other without any wires. The LED display makes for an easy-to-use user experience. 2 full-frequency woofers and 1 tweeter pump out room-filling, high-quality audio with ease. Enjoy media from removable storage devices, such as USB flash drives and microSD media cards. Manually connect external media devices via the included auxiliary input jack. Tune in on all your favorite local radio stations thanks to the built-in FM tuner. Fully control your entertainment experience with the 3 volume control knobs. The built-in carrying handle allows you to move the speaker anywhere easily.
Package Contents:
- NDS-8501 Speaker System
- Wired Microphone
- Remote Control
- UL Power Adapter
- User Manual
Features
- NDS-8501 Speaker System
- Wired Microphone
- Remote Control
- UL Power Adapter
- User Manual
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.03 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 21.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 9.6" |
| Depth | 9.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Memory | |
| Memory Card Supported | microSD |
| General Information | |
| Brand Name | Naxa |
| Manufacturer Website Address | http://www.naxa.com |
| Product Type | Speaker System |
| Product Name | NDS-8501 Speaker System |
| Manufacturer | Emerson by NAXA |
| Manufacturer Part Number | NDS-8501 |
| Product Model | NDS-8501 |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Technical Information | |
| Portable | Yes |
| Features |
|
| Audio | |
| Subwoofer Type | Active |
| Wireless Speaker(s) | Yes |
Warranty Information