Naxa
Naxa Professional Gaming Headset (ng-1001)
- SKU:
- 18562472
- MPN:
- ng-1001
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
&bullFeatures
Package Contents:
China
- Professional Gaming Headset
- Adapter
Compatibility:
- PC
- Laptops
- PS4
- Xbox One
- Nintendo Wii U
- Mobile Devices
Country of Origin:
China
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Ear-cup |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| General Information | |
| Brand Name | Naxa |
| Manufacturer Website Address | http://www.naxa.com |
| Product Type | Gaming Headset |
| Product Name | Professional Gaming Headset |
| Manufacturer | Emerson by NAXA |
| Manufacturer Part Number | NG-1001 |
| Product Model | NG-1001 |
| Product Line | Professional |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.97" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Cable Length | 6.89 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 32 Ohm |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Naxa Professional Gaming Headset (ng-1001)