Naxa
Naxa NHS-5002 Sound Bar Speaker - 40 W RMS - Wireless Speaker[s]
- SKU:
- 18060072
- MPN:
- nhs-5002
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/17/2024 09:49:08 AM PST
- Stock Update:
- 12/17/2024 09:49:08 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Voice-controlled, hands-free soundbarFeatures
Package Contents:
- 42-inch TV Sound Bar with Amazon Alexa Voice Control
- Remote control
- AC power adapter
- RCA stereo cable
- 3.5 mm AUX cable
- User Manual
Compatibility:
- Smartphones
- PC
- iPhone
- Android Devices
- Tablet
Specs
| Power Description | |
| Power Source | AC Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.24 lb |
| Product Color | Black |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Height | 42" |
| Color Family | Black |
| Width | 2.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Naxa |
| Manufacturer Website Address | http://www.naxa.com |
| Marketing Information | Broaden your home's entertainment system capabilities with Naxa's 42" TV Sound Bar with Amazon Voice Control (NHS-5002). This 42" sound bar can be mounted on your wall, desktop, or shelf, and connected to wirelessly via Bluetooth or Wi-Fi by your smartphone, tablet, or other media devices. Enjoy the full functionality of Amazon Alexa as you can play music, get information, news, sports scores, weather, and more via voice control. Comes equipped with a microphone with far-field functionality to keep Alexa voice control on at all times. This device allows you to connect up to 6 speakers on your Wi-Fi, virtually turning your home into an interconnected smart home to control. The NHS-5002 can house up to 40W of power that will quickly fill any room with cascading high-quality audio. |
| Product Type | Smart Speaker |
| Product Name | 42-inch TV Sound Bar with Amazon Alexa Voice Control |
| Manufacturer | Emerson by NAXA |
| Manufacturer Part Number | NHS-5002 |
| Product Model | NHS-5002 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Technical Information | |
| Placement |
|
| Features |
|
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Audio | |
| Speaker Configuration | 2.0 |
| RMS Output Power | 40 W |
| Wireless Speaker(s) | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Naxa NHS-5002 Sound Bar Speaker - 40 W RMS - Wireless Speaker[s]