Naxa
Naxa NS-441 Micro Hi-Fi System - 4.40 W RMS - Black
- SKU:
- 18060107
- MPN:
- ns-441
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Enjoy CDs and radio from any room at home with Naxa's Digital CD Microsystem with Bluetooth (NS-441). This top-loading microsystem has user-friendly features such as analog tuning with digital read out and an LCD style display. Wirelessly stream media from external devices via Bluetooth laying a full spectrum of entertainment options right at your fingertips. Listen to all of your favorite CDs in high-quality audio whenever you please. Tune in on your local radio stations with just the click of a button also provides you with digital preset tuning to cycle through your stored stations with ease. Connect manually to the microsystem via the 3.5mm auxiliary port allowing you to enjoy media from devices that do not offer Bluetooth functionality. Easy tabletop installation has you ready to go in no time.Package Contents:
- Digital CD Micro System
- Full-function remote control
- 3.5mm Auxiliary cable
- AC power cord
Features
Package Contents:
- Digital CD Micro System
- Full-function remote control
- 3.5mm Auxiliary cable
- AC power cord
Certifications & Standards:
- UL
- ETL
Specs
| Power Description | |
| Power Source | AC Adapter |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb |
| Length | 7.5" |
| Product Color | Black |
| Height | 3.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 7.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Controls/Indicators | |
| Remote Control | Yes |
| Display & Graphics | |
| Display | LCD |
| General Information | |
| Brand Name | Naxa |
| Manufacturer Website Address | http://www.naxa.com |
| Marketing Information | Enjoy CDs and radio from any room at home with Naxa's Digital CD Microsystem with Bluetooth (NS-441). This top-loading microsystem has user-friendly features such as analog tuning with digital read out and an LCD style display. Wirelessly stream media from external devices via Bluetooth, laying a full spectrum of entertainment options right at your fingertips. Listen to all of your favorite CDs in high-quality audio whenever you please. Tune in on your local radio stations with just the click of a button, also provides you with digital preset tuning to cycle through your stored stations with ease. Connect manually to the microsystem via the 3.5mm auxiliary port, allowing you to enjoy media from devices that do not offer Bluetooth functionality. Easy tabletop installation has you ready to go in no time. |
| Product Type | Micro Hi-Fi System |
| Product Name | Digital CD Micro System |
| Manufacturer | Emerson by NAXA |
| Manufacturer Part Number | NS-441 |
| Product Model | NS-441 |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Technical Information | |
| Player/Recorder Type | CD Player |
| Number of Discs | 1 |
| Frequency Band |
|
| Number of Tracks | 20 |
| Features |
|
| Media Formats | CD-RW |
| Audio | |
| Audio Formats | CD-DA |
| Speaker Configuration | 2 |
| RMS Output Power | 4.40 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Naxa NS-441 Micro Hi-Fi System - 4.40 W RMS - Black