Naxa
Naxa NCV-6000 Digital Camcorder - 2.4" LCD Screen - HD
- SKU:
- 18287242
- MPN:
- ncv-6000
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/18/2023 03:15:36 AM PST
- Stock Update:
- 08/18/2023 03:15:36 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HD Car Dash Cam. Record your ride with Naxa's HD Car Dash Cam (NCV6000). This dash cam's 140degree wideangle lens will catch everything on video from the moment you start your car up till the end of your ride. All recordings are viewable in highquality HD video on the mounted 2.4" display. This dash cam can hold up to 14 hours of video on its MicroSD card. The dash cam records with loop recording and rewrites itself after the 14 hour mark is lapsed. As added safety features it comes with LED night vision lights and a Gsensor for motion detection ensuring that you're covered for accidents day or night. 2.4 inch HD LCD Display (1280 x 720) resolution. 140 degree WideAngle lens with 270 degree swivel. Record up to 14 hours endless loop with MicroSD (Max. support 32GB not included) Auto video and audio record when car starts up. Builtin LED lights for improved night vision. Supports HDMI HD video transmission loop recording antishake and motion detection (GSensor). Power: Builtin rechargeable battery (90 mAh) 3.7VAccessories included: Car charger car mount charging cable.Package Contents:
- HD Car Dash Cam
- Car Charger
- Car Mount
- Charging Cable
Features
Package Contents:
China
Dashboard Mount
- HD Car Dash Cam
- Car Charger
- Car Mount
- Charging Cable
Country of Origin:
China
Mount/Wear Style:
Dashboard Mount
Specs
| Storage | |
| Recording Formats | HD |
| Recording Media | Memory Card |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| Height | 2.3" |
| Width | 1.2" |
| Depth | 3.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 2.4" |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Video | |
| Video Formats | AVI |
| Memory | |
| Memory Card Supported | microSD |
| General Information | |
| Brand Name | Naxa |
| Manufacturer Website Address | http://www.naxa.com |
| Marketing Information | Record your ride with Naxa's HD Car Dash Cam (NCV-6000). This dash cam's 140-degree wide-angle lens will catch everything on video, from the moment you start your car up till the end of your ride. All recordings are viewable in high-quality, HD video on the mounted 2.4" display. This dash cam can hold up to 14 hours of video on its MicroSD card. The dash cam records with loop recording and rewrites itself after the 14 hour mark is lapsed. As added safety features, it comes with LED night vision lights and a G-sensor for motion detection, ensuring that you're covered for accidents day or night. |
| Product Type | Digital Camcorder |
| Product Name | HD Car Dash Cam |
| Manufacturer | Emerson by NAXA |
| Manufacturer Part Number | NCV6000 |
| Product Model | NCV-6000 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Naxa NCV-6000 Digital Camcorder - 2.4" LCD Screen - HD