Naxa
Naxa NDL-287 7" TV/DVD Combo - 16:9 (NDL287)
- SKU:
- 18361394
- MPN:
- ndl-287
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Experience virtual and portable entertainment with Naxa's 7" Bluetooth(R) DVD Boombox (NDL-287). The NDL-287 gives you remarkable versatility in use as a device that is both compact and portable. It can support a range of audio and video file formats as well as card readers, allowing you to play a variety of digital media from SD cards, memory sticks, CDs, MP3, AM/FM radio, or DVDs. Featuring an innovative TFT/LCD display and twin speakers with full-range drivers can fill any room with resonating sound in crystal-clear quality. The special ATSC tuner adds to your convenience to tune into your favorite television shows.Features
- Enjoy TV and all of your DVD movies anywhere on the built-in 7" LCD screen!
- Built-in Digital ATSC TV tuner receives Free Over-the-air HD TV stations
- Stream music wirelessly with Bluetooth
- Play CDs, MP3s, or AM/FM radio broadcasts
- Play digital media from USB flash drives and SD/SDHC memory cards
- Twin speakers with powerful full-range drivers
- Composite A/V output, headphone jack, 3.5mm AUX and microphone input
- Power: AC 120V, DC 12V, 8 "C" size batteries (not included)
Package Contents:
- NDL-287 TV-DVD Combo
- Remote control
- A/V cable
- AC power cable
- DC car cord
- external antenna
Features
Package Contents:
China
- NDL-287 TV-DVD Combo
- Remote control
- A/V cable
- AC power cable
- DC car cord
- external antenna
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.68 lb |
| Product Color |
|
| Height | 6.4" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 9.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported |
|
| Remote Control | |
| Battery Included | No |
| Number of Batteries Supported | 8 |
| General Information | |
| Brand Name | Naxa |
| Manufacturer Website Address | http://www.naxa.com |
| Marketing Information | Experience virtual and portable entertainment with Naxa's 7" Bluetooth(R) DVD Boombox (NDL-287). The NDL-287 gives you remarkable versatility in use as a device that is both compact and portable. It can support a range of audio and video file formats as well as card readers, allowing you to play a variety of digital media from SD cards, memory sticks, CDs, MP3, AM/FM radio, or DVDs. Featuring an innovative TFT/LCD display and twin speakers with full-range drivers can fill any room with resonating sound in crystal-clear quality. The special ATSC tuner adds to your convenience to tune into your favorite television shows. |
| Product Type | TV/DVD Combo |
| Product Name | NDL-287 TV-DVD Combo |
| Manufacturer | Emerson by NAXA |
| Manufacturer Part Number | NDL287 |
| Product Model | NDL-287 |
| Technical Information | |
| Audio Formats |
|
| Screen Size | 7" |
| Radio Tuner |
|
| Viewable Screen Size | 7" |
| Media Supported |
|
| Image Formats | JPEG |
| Video Formats |
|
| Screen Size Class | 7" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Composite Video | Yes |
| Headphone | Yes |
| Video | |
| Digital Tuner | ATSC |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 2.1 + EDR |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| RMS Output Power | 5 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Naxa NDL-287 7" TV/DVD Combo - 16:9 (NDL287)