NEC
NEC Display EA272F-BK 27" Full HD LCD Monitor - 16:9
- SKU:
- 20140973
- MPN:
- ea272f-bk
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/18/2024 02:01:51 PM PST
- Stock Update:
- 03/18/2024 02:01:51 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The 27" NEC MultiSync EA272F is a Full HD ultra-narrow bezel IPS desktop monitor ideal for corporate environments. Designed for excellent imaging and ideal for multiple monitor configurations, this widescreen model features IPS panel technology with wide viewing angles (178° horizontal/vertical) and ergonomic adjustability. The LED backlighting of the EA272F allows for a slimmer profile, lighter weight and increased power savings. This model also boasts a 150mm height-adjustable stand and full connectivity with DisplayPort, HDMI, VGA, USB Type C inputs. The EA272F includes touch-sensitive On Screen Display controls, streamlined cable management and ControlSync™ technology, which allows users to control up to six units in a multi-monitor configuration.
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- Fully adjustable quick-release stand, including height-adjust (130mm), pivot, tilt and swivel capabilities, adds flexibility and comfort to your viewing preferences
- Full connectivity, including DisplayPort, HDMI, VGA, and UBC Type C inputs
- Touch-sensitive OSD controls are integrated into the bezel, making display adjustments easier than ever
- Human and ambient light sensors automatically detect your work conditions to determine the proper display brightness, thereby conserving power
- ECO Mode™ allows for up to 56% more power conservation (vs. typical power settings), reducing your energy costs
- Compatible with SpectraView calibration software and the SVII-EA-KIT calibration kit.
Package Contents:
- 27" Full HD Business-Class Widescreen Desktop Monitor w/ USB-C Connectivity
- Setup sheet
- User manual
- Power cord
- DisplayPort cable
- USB cable
- ControlSync cable
Features
- 27" Full HD Business-Class Widescreen Desktop Monitor w/ USB-C Connectivity
- Setup sheet
- User manual
- Power cord
- DisplayPort cable
- USB cable
- ControlSync cable
Environmental Certification:
TCO Certified 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 19 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 11.02 lb |
| Height with Stand | 20.76" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 9.84" |
| Height | 14.2" |
| Width with Stand | 24.02" |
| Width | 24" |
| Weight with Stand (Approximate) | 20.28 lb |
| Depth | 1.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | NEC Display |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharp-nec-displays.com/ |
| Marketing Information | The 27" NEC MultiSync EA272F is a Full HD ultra-narrow bezel IPS desktop monitor ideal for corporate environments. Designed for excellent imaging and ideal for multiple monitor configurations, this widescreen model features IPS panel technology with wide viewing angles (178° horizontal/vertical) and ergonomic adjustability. The LED backlighting of the EA272F allows for a slimmer profile, lighter weight and increased power savings. This model also boasts a 150mm height-adjustable stand and full connectivity with DisplayPort, HDMI, VGA, USB Type C inputs. The EA272F includes touch-sensitive On Screen Display controls, streamlined cable management and ControlSync™ technology, which allows users to control up to six units in a multi-monitor configuration. LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials Fully adjustable quick-release stand, including height-adjust (130mm), pivot, tilt and swivel capabilities, adds flexibility and comfort to your viewing preferences Full connectivity, including DisplayPort, HDMI, VGA, and UBC Type C inputs Touch-sensitive OSD controls are integrated into the bezel, making display adjustments easier than ever Human and ambient light sensors automatically detect your work conditions to determine the proper display brightness, thereby conserving power ECO Mode™ allows for up to 56% more power conservation (vs. typical power settings), reducing your energy costs Compatible with SpectraView calibration software and the SVII-EA-KIT calibration kit. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | 27" Full HD Business-Class Widescreen Desktop Monitor w/ USB-C Connectivity |
| Manufacturer | Sharp |
| Manufacturer Part Number | EA272F-BK |
| Product Model | EA272F-BK |
| Technical Information | |
| HDCP Supported | Yes |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 6 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.31000 mm x 0.31000 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Horizontal Frequency | 31.50 kHz to 83 kHz - Analog/Digital |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 56 Hz to 75 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 27" |
| Audio | |
| Speakers | Yes |
Warranty Information