NEC
Nec Display Np-u321h-wk Dlp Projector - 1080p - Hdtv - 16:9 - Front, Rear, Ceiling - Interactive2.4 - Ac - 260 W - Ntsc, Pal, Secam - 3000 Hour - 4000 Hour - 1920 X 1080 - Full Hd - (np-u321h-wk)
- SKU:
- 18198047
- MPN:
- np-u321h-wk
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The U321H-WK interactive projector brings collaboration to both classrooms and conference rooms alike. Together with a PC or Mac, the teaching tool will increase students' attention and interaction within the classroom, increasing their retention of subject matter. This bundle includes the 3200-lumen U321H ultra short throw projector and NP04WK1 wall mount kit. The U321Hi-WK delivers an extremely short throw distance. The U321H is able to mount on the wall directly above the screen using the NP04WK1. Features of the projector include a powerful 8W speaker, closed captioning, RJ-45, dual HDMI and VGA connectors.- New interactive system utilizing dual pens and auto cailbration converts a standard whiteboard into a complete interactive surface for annotation and collaboration Ultra short throw lens (0.25:1 throw ratio) eliminates shadows on the screen along with projected light in the presenter's eyes created by traditional front projection systems
- Comprehensive input/output panel, including dual HDMI and VGA inputs
- ECO Mode™ technology helps extend lamp life and lowers power consumption
- Vertical Keystone adjustment helps ensure the image will fill the screen every time
- Remote monitoring and control of projector over network saves IT employee time and reduces costs related to projector operation.
Package Contents:
- 3200-Lumen Widescreen Ultra Short Throw Projector
- Wall Mount
- Remote Control
- Batteries
- RGB Cable
- User's Manual
- Product Registration Card
Features
Package Contents:
- 3200-Lumen Widescreen Ultra Short Throw Projector
- Wall Mount
- Remote Control
- Batteries
- RGB Cable
- User's Manual
- Product Registration Card
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 323 W |
| Standby Power Consumption | 180 mW |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 10.40 lb |
| Product Color | White |
| Height | 4.4" |
| Color Family | White |
| Width | 15.1" |
| Depth | 12.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Display & Graphics | |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphic Mode | Full HD |
| General Information | |
| Brand Name | NEC Display |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharp-nec-displays.com/ |
| Marketing Information | The U321H-WK interactive projector brings collaboration to both classrooms and conference rooms alike. Together with a PC or Mac, the teaching tool will increase students' attention and interaction within the classroom, increasing their retention of subject matter. This bundle includes the 3200-lumen U321H ultra short throw projector and NP04WK1 wall mount kit. The U321Hi-WK delivers an extremely short throw distance. The U321H is able to mount on the wall directly above the screen using the NP04WK1. Features of the projector include a powerful 8W speaker, closed captioning, RJ-45, dual HDMI and VGA connectors. New interactive system utilizing dual pens and auto cailbration converts a standard whiteboard into a complete interactive surface for annotation and collaboration Ultra short throw lens (0.25:1 throw ratio) eliminates shadows on the screen along with projected light in the presenter's eyes created by traditional front projection systems Comprehensive input/output panel, including dual HDMI and VGA inputs ECO Mode™ technology helps extend lamp life and lowers power consumption Vertical Keystone adjustment helps ensure the image will fill the screen every time Remote monitoring and control of projector over network saves IT employee time and reduces costs related to projector operation. |
| Product Type | DLP Projector |
| Product Name | 3200-Lumen Widescreen Ultra Short Throw Projector w/ Wall Mount |
| Manufacturer | Sharp |
| Manufacturer Part Number | NP-U321H-WK |
| Product Model | NP-U321H-WK |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Projection Method |
|
| Interactive | Yes |
| Platform Supported |
|
| Image | |
| Minimum Vertical Sync | 50 Hz |
| Vertical Keystone Correction | -5°/+5° |
| Minimum Horizontal Sync | 15 kHz |
| Standard Mode Brightness | 3200 lm |
| Contrast Ratio | 10,000:1 |
| Maximum Horizontal Sync | 100 kHz |
| Maximum Vertical Sync | 120 Hz |
| Projection Lens | |
| Minimum Projection Distance | 17.64" |
| Maximum Lens Aperture | f/2.4 |
| Maximum Projection Distance | 21.96" |
| Maximum Focal Length | 3.72 mm |
| Maximum Diagonal Image Size | 100" |
| Throw Type | Ultra Short Throw |
| Minimum Diagonal Image Size | 85" |
| Interfaces/Ports | |
| VGA In | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| HDMI | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Video | |
| Input Scan Format | 1080p |
| Video Signal Format |
|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 1080p |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Lamp | |
| Lamp Type | AC |
| Lamp Power | 260 W |
| Economy Mode Lamp Life | 4000 Hour |
| Normal Mode Lamp Life | 3000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 1 |
| Speaker Output Power | 8 W |
| Speaker Output Mode | Mono |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Nec Display Np-u321h-wk Dlp Projector - 1080p - Hdtv - 16:9 - Front, Rear, Ceiling - Interactive2.4 - Ac - 260 W - Ntsc, Pal, Secam - 3000 Hour - 4000 Hour - 1920 X 1080 - Full Hd - (np-u321h-wk)