NEC
NEC Display E172M-BK 17" SXGA LED LCD Monitor - 5:4 - Black (E172MBK)
- SKU:
- 18047646
- MPN:
- e172m-bk
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/24/2025 03:42:45 PM PST
- Stock Update:
- 07/24/2025 03:42:45 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Boost your productivity while being environmentally friendly with the 17" NEC MultiSync E172M, an eco-conscious LED backlit LCD desktop monitor that enhances your computing experience. The LED backlighting of the E172M allows for lighter weight and increased power savings compared to previous generation models, a carbon footprint meter for tracking the conservation of green gas emissions and Intelligent Power Manager (IPM) system. These advantages, combined with an ergonomic design make this model ideal for corporate environments.
1080p native resolution (1920x1080)
High resolution provides detailed display of text, graphics and images. HD video is displayed in 16:9 wide aspect ratio.
LED Backlight
Provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials.
No Touch Auto Adjust™
Allows the monitor to be automatically adjusted to optimal image settings when initially turned on.
XtraView®
Delivers wide viewing angles of up to 176 horizontally and vertically (up to 88 up, down, left and right) without any glare, reflection or distortion.
Ambix®
Allows up to two inputs (VGA and DVI-I) to be connected to a single monitor and for each of the three signals to be displayed with the press of a button.
Features
TCO Certified 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 12 W |
| Standby Power Consumption | 250 mW |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 6.17 lb |
| Height with Stand | 16.08" |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 9.06" |
| Height | 12.6" |
| Width with Stand | 14.49" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.5" |
| Weight with Stand (Approximate) | 8.82 lb |
| Depth | 2.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | NEC Display |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharp-nec-displays.com/ |
| Marketing Information | Boost your productivity while being environmentally friendly with the 17" NEC MultiSync E172M, an eco-conscious LED backlit LCD desktop monitor that enhances your computing experience. The LED backlighting of the E172M allows for lighter weight and increased power savings compared to previous generation models, a carbon footprint meter for tracking the conservation of green gas emissions and Intelligent Power Manager (IPM) system. These advantages, combined with an ergonomic design make this model ideal for corporate environments. 1080p native resolution (1920x1080) High resolution provides detailed display of text, graphics and images. HD video is displayed in 16:9 wide aspect ratio. LED Backlight Provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials. No Touch Auto Adjust™ Allows the monitor to be automatically adjusted to optimal image settings when initially turned on. XtraView® Delivers wide viewing angles of up to 176? horizontally and vertically (up to 88? up, down, left and right) without any glare, reflection or distortion. Ambix® Allows up to two inputs (VGA and DVI-I) to be connected to a single monitor and for each of the three signals to be displayed with the press of a button. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | 17" Desktop Monitor with LED Backlighting |
| Manufacturer | Sharp |
| Manufacturer Part Number | E172M-BK |
| Product Model | E172M-BK |
| Technical Information | |
| HDCP Supported | Yes |
| Viewable Screen Size | 17" |
| Response Time | 5.50 ms |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| Panel Technology | Twisted nematic (TN) |
| Pixel Pitch | 0.26000 mm x 0.26000 mm |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Desk Mountable |
| Horizontal Frequency | 31.50 kHz to 81 kHz - Analog/Digital |
| Screen Mode | SXGA |
| Number of Screens | 1 |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Size Class | 17" |
| Audio | |
| Speakers | Yes |
Warranty Information