NEC
NEC Display MultiSync E221N-BK 22" Full HD LED LCD Monitor - 16:9 (E221NBK)
- SKU:
- 18263794
- MPN:
- e221n-bk
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Viewing without interruption.The 22" NEC MultiSync E221N is an ultra narrow LED-backlit desktop monitor ideal for corporate environments. Designed to enhance work performance, this widescreen model features IPS panel technology with wide viewing angles (178° horizontal/vertical) and ergonomic adjustability including dual-direction pivot. The LED backlighting of the E221N allows for a slimmer profile, lighter weight and increased power savings and the unique thin bezel design is only 1mm thick. Securely mount zero or thin clients with the included mounting plate. The comprehensive input panel, including DisplayPort, HDMI and VGA, connects with the latest peripherals and future-proofs your investment.- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- Height-adjust, dual direction pivot, tilt and swivel capabilities are designed to fit every work environment
- Full connectivity, including DisplayPort, HDMI and VGA inputs
- Securely mount zero or thin clients with the included mounting plate
- Touch-sensitive OSD® controls are integrated into the bezel, making display adjustments easier than ever
- ECO Mode™ allows you to manually adjust the display's brightness to your liking, saving power and reducing your energy costs
- ENERGY STAR 7.0 and TCO 7.0
- NaViSet Administrator 2: Free software solution that greatly eases administration and management of larger display device installations
Package Contents:
- MultiSync E221N-BK Widescreen LCD Monitor
- Setup Manual
- Contents Sheet
- NaViSet Administrator 2 flyer
- Power cord
- DisplayPort cable
- Thin / Zero client VESA plate
Features
Package Contents:
T?V Rheinland
TCO Certified Displays 6.0
Yes
Yes
ENERGY STAR 7.0
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- MultiSync E221N-BK Widescreen LCD Monitor
- Setup Manual
- Contents Sheet
- NaViSet Administrator 2 flyer
- Power cord
- DisplayPort cable
- Thin / Zero client VESA plate
Certifications & Standards:
Environmental Certification:
TCO Certified Displays 6.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 7.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 25 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 6.60 lb |
| Height with Stand | 18.50" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 8.42" |
| Height | 11.5" |
| Width with Stand | 19.22" |
| Width | 19.2" |
| Weight with Stand (Approximate) | 11 lb |
| Depth | 1.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | NEC Display |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharp-nec-displays.com/ |
| Marketing Information | Viewing without interruption.The 22" NEC MultiSync E221N is an ultra narrow LED-backlit desktop monitor ideal for corporate environments. Designed to enhance work performance, this widescreen model features IPS panel technology with wide viewing angles (178° horizontal/vertical) and ergonomic adjustability including dual-direction pivot. The LED backlighting of the E221N allows for a slimmer profile, lighter weight and increased power savings and the unique thin bezel design is only 1mm thick. Securely mount zero or thin clients with the included mounting plate. The comprehensive input panel, including DisplayPort, HDMI and VGA, connects with the latest peripherals and future-proofs your investment. LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials Height-adjust, dual direction pivot, tilt and swivel capabilities are designed to fit every work environment Full connectivity, including DisplayPort, HDMI and VGA inputs Securely mount zero or thin clients with the included mounting plate Touch-sensitive OSD® controls are integrated into the bezel, making display adjustments easier than ever ECO Mode™ allows you to manually adjust the display's brightness to your liking, saving power and reducing your energy costs ENERGY STAR 7.0 and TCO 7.0 NaViSet Administrator 2: Free software solution that greatly eases administration and management of larger display device installations |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | MultiSync E221N-BK Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | Sharp |
| Manufacturer Part Number | E221N-BK |
| Product Model | E221N-BK |
| Product Line | MultiSync |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 22" |
| Response Time | 6 ms |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Size Class | 22" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio | |
| Speakers | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
NEC Display MultiSync E221N-BK 22" Full HD LED LCD Monitor - 16:9 (E221NBK)