NEC
NEC E242N-BK 24inch Narrow Bezel Desktop Monitor W/ Ips Panel Integrated Speakers And Led Ba
- SKU:
- 18178800
- MPN:
- e242n-bk
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Viewing without interruption.The 24" NEC MultiSync E241N is an ultra narrow LED-backlit desktop monitor ideal for corporate environments. Designed to enhance work performance, this widescreen model features IPS panel technology with wide viewing angles (178° horizontal/vertical) and ergonomic adjustability including dual-direction pivot. The LED backlighting of the E241N allows for a slimmer profile, lighter weight and increased power savings and the unique thin bezel design is only 1mm thick. Securely mount zero or thin clients with the included mounting plate. The comprehensive input panel, including DisplayPort, HDMI and VGA, connects with the latest peripherals and future-proofs your investment.
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- Height-adjust, dual direction pivot, tilt and swivel capabilities are designed to fit every work environment
- Full connectivity, including DisplayPort, HDMI and VGA inputs
- Securely mount zero or thin clients with the included mounting plate
- Touch-sensitive OSD® controls are integrated into the bezel, making display adjustments easier than ever
- ECO Mode™ allows you to manually adjust the display's brightness to your liking, saving power and reducing your energy costs
- ENERGY STAR 7.0 and TCO 7.0
Package Contents:
- E242N-BK Widescreen LCD Monitor
- Setup Manual
- Contents Sheet
- NaViSet Administrator 2 flyer
- Power cord
- DisplayPort cable
- Thin / Zero client VESA plate
Features
- E242N-BK Widescreen LCD Monitor
- Setup Manual
- Contents Sheet
- NaViSet Administrator 2 flyer
- Power cord
- DisplayPort cable
- Thin / Zero client VESA plate
Environmental Certification:
TCO Certified Displays 7.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 7.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 28 W |
| Standby Power Consumption | 290 mW |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 7.72 lb |
| Height with Stand | 19.05" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 8.42" |
| Height | 12.6" |
| Width with Stand | 21.20" |
| Width | 21.2" |
| Weight with Stand (Approximate) | 12.13 lb |
| Depth | 1.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | NEC Display |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharp-nec-displays.com/ |
| Marketing Information | Viewing without interruption.The 24" NEC MultiSync E241N is an ultra narrow LED-backlit desktop monitor ideal for corporate environments. Designed to enhance work performance, this widescreen model features IPS panel technology with wide viewing angles (178° horizontal/vertical) and ergonomic adjustability including dual-direction pivot. The LED backlighting of the E241N allows for a slimmer profile, lighter weight and increased power savings and the unique thin bezel design is only 1mm thick. Securely mount zero or thin clients with the included mounting plate. The comprehensive input panel, including DisplayPort, HDMI and VGA, connects with the latest peripherals and future-proofs your investment. LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials Height-adjust, dual direction pivot, tilt and swivel capabilities are designed to fit every work environment Full connectivity, including DisplayPort, HDMI and VGA inputs Securely mount zero or thin clients with the included mounting plate Touch-sensitive OSD® controls are integrated into the bezel, making display adjustments easier than ever ECO Mode™ allows you to manually adjust the display's brightness to your liking, saving power and reducing your energy costs ENERGY STAR 7.0 and TCO 7.0 |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | E242N-BK Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | Sharp |
| Manufacturer Part Number | E242N-BK |
| Product Model | E242N-BK |
| Technical Information | |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.27000 mm x 0.27000 mm |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 6 ms |
| Horizontal Frequency | 31.50 kHz to 81.10 kHz - Analog/Digital |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Vertical Frequency | 56 Hz to 75 Hz |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 24" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio | |
| Speakers | Yes |
Warranty Information