NEC
NEC Display MultiSync E273F-BK 27" Full HD LED LCD Monitor - 16:9
- SKU:
- 18896470
- MPN:
- e273f-bk
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/15/2024 11:57:55 AM PST
- Stock Update:
- 07/15/2024 11:57:55 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
NEC Display MultiSync E273F-BK 27" Full HD LED LCD Monitor - 16:9-27" Class - in-Plane Switching (IPS) Technology - 1920 x 1080-16.7 Million Colors - 250 Nit - 6 ms - 75 Hz Refresh Rate- Number of Screens: 1
- Screen Size Class: 27"
- Viewable Screen Size: 27"
- Screen Mode: Full HD
- Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials Height-adjust, dual direction pivot, tilt and swivel capabilities are designed to fit every work environment Full digital connectivity, including DisplayPort, HDMI and USB Type-C inputs Securely mount zero or thin clients with the included mounting plate Touch-sensitive OSD controls are integrated into the bezel, making display adjustments easier than ever ECO Mode allows you to manually adjust the display's brightness to your liking, saving power and reducing your energy costs ENERGY STAR 8.0 and TCO 8.0 NaViSet Administrator 2: Free software solution that greatly eases administration and management of larger display device installations Viewing without interruption.The 27" NEC MultiSync E273F-BK is an ultra narrow LED-backlit desktop monitor ideal for corporate environments. Designed to enhance work performance, this widescreen model features IPS panel technology with wide viewing angles (178 horizontal/vertical) and ergonomic adjustability including dual-direction pivot. The LED backlighting of the E273F-BK allows for a slimmer profile, lighter weight and increased power savings and the unique thin bezel design is only 1mm thick. Securely mount zero or thin clients with the included mounting plate. The comprehensive digital only input panel, including DisplayPort, HDMI and USB Type-C, connects with the latest peripherals with digital connections and future-proofs your investment. ENERGY STAR 8.0 and TCO 8.0 NaViSet Administrator 2: Free software solution that greatly eases administration and management of larger display device installations . Manufacturer: Sharp NEC Display Solutions Ltd. Manufacturer Part Number: E273F-BK. Brand Name: NEC Display. Product Line: MultiSync. Product Model: E273F-BK. Product Name: 27" D
Package Contents:
- 27" Desktop Monitor with USB-C Connectivity
- Setup Manual
- Contents Sheet
- California Propostition Sheet
- Energy Star 8.0 Sheet
- Power Cord
- DisplayPort Cable
- Height and Tiltable Stand
Features
- 27" Desktop Monitor with USB-C Connectivity
- Setup Manual
- Contents Sheet
- California Propostition Sheet
- Energy Star 8.0 Sheet
- Power Cord
- DisplayPort Cable
- Height and Tiltable Stand
Environmental Certification:
TCO Certified Displays 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 18 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 12.57 lb |
| Height with Stand | 20.54" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 10.97" |
| Height | 14.2" |
| Width with Stand | 24.04" |
| Width | 24" |
| Weight with Stand (Approximate) | 18.52 lb |
| Depth | 2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 5,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | NEC Display |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharp-nec-displays.com/ |
| Marketing Information | LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials Height-adjust, dual direction pivot, tilt and swivel capabilities are designed to fit every work environment Full digital connectivity, including DisplayPort, HDMI and USB Type-C inputs Securely mount zero or thin clients with the included mounting plate Touch-sensitive OSD® controls are integrated into the bezel, making display adjustments easier than ever ECO Mode™ allows you to manually adjust the display's brightness to your liking, saving power and reducing your energy costs ENERGY STAR 8.0 and TCO 8.0 NaViSet Administrator 2: Free software solution that greatly eases administration and management of larger display device installations Viewing without interruption.The 27" NEC MultiSync E273F-BK is an ultra narrow LED-backlit desktop monitor ideal for corporate environments. Designed to enhance work performance, this widescreen model features IPS panel technology with wide viewing angles (178° horizontal/vertical) and ergonomic adjustability including dual-direction pivot. The LED backlighting of the E273F-BK allows for a slimmer profile, lighter weight and increased power savings and the unique thin bezel design is only 1mm thick. Securely mount zero or thin clients with the included mounting plate. The comprehensive digital only input panel, including DisplayPort, HDMI and USB Type-C, connects with the latest peripherals with digital connections and future-proofs your investment. ENERGY STAR 8.0 and TCO 8.0 NaViSet Administrator 2: Free software solution that greatly eases administration and management of larger display device installations |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | 27" Desktop Monitor with USB-C Connectivity |
| Manufacturer | Sharp |
| Manufacturer Part Number | E273F-BK |
| Product Model | E273F-BK |
| Product Line | MultiSync |
| Technical Information | |
| HDCP Supported | Yes |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 6 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.31000 mm x 0.31000 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Stand Included | Yes |
| Horizontal Frequency | 31.50 kHz to 83 kHz - Analog/Digital |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Size Class | 27" |
Warranty Information