NEC
NEC EA272F-BK-SV 27in Full Hd Business-class Widescreen Desktop Monitor W/ Usb-c Connectivity Wit
- SKU:
- 19741837
- MPN:
- ea272f-bk-sv
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The 27" NEC MultiSync EA272F with SpectraViewII is a Full HD (1920x1080) ultra-narrow bezel IPS desktop monitor ideal for corporate environments. Designed to enhance work performance, this widescreen model features IPS panel technology with wide viewing angles (178° horizontal/vertical) and ergonomic adjustability. The LED backlighting of the EA272F allows for a slimmer profile, lighter weight and increased power savings compared to previous generation models.ControlSync™ technology allows users to control up to six EA272F displays in a multi-monitor configuration. Upon establishing one unit as the master, users are able to control many performance attributes of the multi-monitor setup in unison through the single monitor. Smart sensing technology automatically detects your work conditions to determine the proper display brightness with ambient light and human sensors. Full-featured connectivity including HDMI, DisplayPort, VGA, USB Type C and 3-port USB 3.1 hub, connects users to the latest peripherals and future-proofs the investment. Includes a color calibration sensor and SpectraViewII software for simple color accuracy.
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- Height-adjust, pivot, tilt and swivel capabilities add flexibility and comfort to your viewing preferences
- Full connectivity, including DisplayPort 1.2 in / out, HDMI, DVI-D, VGA and USB Type C inputs
- Touch-sensitive OSD® controls are integrated into the bezel, making display adjustments easier than ever
- Human and ambient light sensors automatically detect your work conditions to determine the proper display brightness, thereby conserving power
- Certified Low Blue Light and Flicker Free
- ECO Mode™ allows you to manually adjust the display's brightness to your liking, saving power and reducing your energy costs
- NaViSet Administrator 2: Free software solution that greatly eases administration and management of larger display device installations
- Includes the SpectraView EA Kit (SVII-EA-KIT) with SpectraViewII software and Spyder colorimeter
Package Contents:
- MultiSync EA272F-BK-SV Widescreen LCD Monitor
- Setup sheet
- User manual
- Power cord
- DisplayPort cable
- USB cable
- ControlSync cable
Features
- MultiSync EA272F-BK-SV Widescreen LCD Monitor
- Setup sheet
- User manual
- Power cord
- DisplayPort cable
- USB cable
- ControlSync cable
Environmental Certification:
TCO Certified 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 19 W |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 12.79 lb |
| Height with Stand | 20.80" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 9.80" |
| Height | 14.2" |
| Width with Stand | 24" |
| Width | 24" |
| Weight with Stand (Approximate) | 20.28 lb |
| Depth | 1.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.1 Ports | 3 |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | NEC Display |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharp-nec-displays.com/ |
| Marketing Information | The 27" NEC MultiSync EA272F with SpectraViewII is a Full HD (1920x1080) ultra-narrow bezel IPS desktop monitor ideal for corporate environments. Designed to enhance work performance, this widescreen model features IPS panel technology with wide viewing angles (178° horizontal/vertical) and ergonomic adjustability. The LED backlighting of the EA272F allows for a slimmer profile, lighter weight and increased power savings compared to previous generation models.ControlSync™ technology allows users to control up to six EA272F displays in a multi-monitor configuration. Upon establishing one unit as the master, users are able to control many performance attributes of the multi-monitor setup in unison through the single monitor. Smart sensing technology automatically detects your work conditions to determine the proper display brightness with ambient light and human sensors. Full-featured connectivity including HDMI, DisplayPort, VGA, USB Type C and 3-port USB 3.1 hub, connects users to the latest peripherals and future-proofs the investment. Includes a color calibration sensor and SpectraViewII software for simple color accuracy. LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials Height-adjust, pivot, tilt and swivel capabilities add flexibility and comfort to your viewing preferences Full connectivity, including DisplayPort 1.2 in / out, HDMI, DVI-D, VGA and USB Type C inputs Touch-sensitive OSD® controls are integrated into the bezel, making display adjustments easier than ever Human and ambient light sensors automatically detect your work conditions to determine the proper display brightness, thereby conserving power Certified Low Blue Light and Flicker Free ECO Mode™ allows you to manually adjust the display's brightness to your liking, saving power and reducing your energy costs NaViSet Administrator 2: Free software solution that greatly eases administration and management of larger display device installations Includes the SpectraView EA Kit (SVII-EA-KIT) with SpectraViewII software and Spyder colorimeter |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | MultiSync EA272F-BK-SV Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | Sharp |
| Manufacturer Part Number | EA272F-BK-SV |
| Product Model | EA272F-BK-SV |
| Product Series | EA |
| Product Line | MultiSync |
| Technical Information | |
| HDCP Supported | Yes |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 6 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.31000 mm x 0.31000 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Horizontal Frequency | 31.50 kHz to 83 kHz - Analog/Digital |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 56 Hz to 75 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 27" |
| Audio | |
| Speakers | Yes |
Warranty Information